Anafylaktický šok je nebezpečná a zároveň velmi silná alergická reakce, která může být způsobená například jídlem, hmyzem nebo jiným důvodem. Ať už je důvod alergie jakýkoli, její začínající reakce se projevují pokaždé stejným způsobem, takže v případě, že je někdo poblíž této osoby a ví, o co jde, může vždy zasáhnout.
Anafylaktický šok aneb silná alergie
Při tomto procesu dochází k rozšíření cév a záleží na tom, jak silná je daná situace. Pokud je anafylaktický šok velmi silný, může u pacienta dojít až ke smrti, kterou způsobí krevní oběh. Je tedy dobré být vždy připraveni a zjišťovat si, jaké jídlo dotyčným osobám podáváte nebo jaký druh hmyzu se ve vašem okolí pohybuje. Rozhodně není dobré hmyz přitahovat různými světly, jestliže víte, že postižená osoba má alergii na všelijaký hmyz. Při bodnutí totiž dochází téměř okamžitě k anafylaktickému šoku.
Celý proces je velmi rychlý a trvá zhruba 20 až 30 minut. Jakmile tedy přijde osoba do úzkého kontaktu s věcí, na kterou je alergická reakce, do 30 minut se anafylaktický šok prokáže. Nikde však není psáno, že se proces nemůže rozjet dříve. Závisí na tom, v jakém množství pacient jídlo snědl nebo jaký z hmyzu ho zasáhnul. Pokaždé bude čas rozjezdu alergické reakce jiný, ovšem průběh zůstává. Je tedy dobré, když je rodina tomuto člověku nablízku.
Léčba a léky jsou nezbytně nutné
Člověk, který o sobě ví, že trpí velkými reakcemi by u sebe měl mít tzv. protilátku, kterou si v případě nehody může okamžitě sám aplikovat. Je-li nějaká osoba poblíž tohoto pacienta, měla by ihned přivolat záchrannou službu, se kterou v dnešní době jezdí mimo jiné i lékaři. V případě, že si pacient nemůže protilátku sám aplikovat, musíte to provést vy, jakožto laik, a to tím, že mu ho píchnete do stehna. Tím se pacient uklidní, čímž získáte relativně spoustu času na další fungování. Hlavní je nezamrznout, protože to byste svému příbuznému nebo náhodnému kolemjdoucímu nepomohli.
Kromě aplikování protilátky by u sebe pacient měl nosit léky antihistaminika. Ty slouží pro prvotní aplikování, teprve poté přichází na řadu aplikátor. Osoba by ani v nejmenším neměla bez těchto léčiv vyjít na ulici ven, a to i v momentě, kdy jde pouze na nákup. Zvlášť ti, co trpí silnou alergickou reakcí na hmyz. Jestliže nastane případ, kdy osoba nemá ani jeden z výše uvedených aplikátorů, měli byste ve vteřině přivolat lékařskou pomoc.
Alergické reakci se dá z části vyhnout
Jistá prevence vám umožní se alergické reakci vyhnout. Anafylaktický šok není rozhodně příjemným zážitkem, jak pro nemocného, tak kolemjdoucí. Vyhnout se alergické reakci můžete tím, že se budete snažit co nejvíce vyhýbat všem možným alergenům. U lidí alergických na hmyz to bude velmi obtížné, ale pomocí repelentů a podobných přípravků jde možné riziko výrazně snížit. U jídel je nutné kontrolovat, jaké alergeny obsahuje.