Bakterie Streptococcus je nejčastější příčinou onemocnění nazývané angína. Jistě jej bude znát většina české populace, a to z toho důvodu, že je relativně častá a objevuje se u velké části obyvatel. Pokud jste angínu prozatím neměli, neznamená to, že se nemůže u vás objevit.
Angína je akutní zánět mandlí
Průběh angíny se nemusí pokaždé shodovat, protože ne vždy za to může výše uvedená bakterie. V občasných případech může za toto onemocnění jiný druh bakterie, který je taktéž velmi nebezpečný. Jestliže si myslíte, že angína nepatří mezi nebezpečná onemocnění, pak se hluboce mýlíte. Rozhodně byste angínu neměli ani v nejmenším podceňovat. V momentě, kdy ji budete ignorovat a myslet si, že se vyléčí svépomocí, může vám hrozit až smrt. Zvlášť tehdy, kdy jste nějakou formou oslabení nebo se dlouhodobě léčíte s onemocněním AIDS. Rozhodně situaci nepodceňujte.
Mezi prvotní příznaky angíny patří mírné bolesti v krku nebo jeho okolí. Myslete na to, že u slabých bolestí se angína nezastaví a v dalších dnech se rozšiřuje po celém krku. To vede k nepříjemným a silným bolestem, při kterých máte problém i s polykáním. Každé sousto jídla, které si dáte do pusy vám bude dělat větší a větší problémy. Angínu lze poznat také pomocí zbarvených krčních mandlí. Barva je většinou červená nebo až vínová. Místy se mohou objevovat bílé skvrny. V neposlední řadě je dobré vědět, že se angína může dotknout i vašeho nosu. Ten máte ho ucpaný natolik, že v noci nemůžete spát.
Příznaky zdaleka nekončí!
U každého člověka se angína projevuje jinak. Jak jsme vám sdělili v předchozích odstavcích, záleží také na tom, v jaké je fázi a jaká konkrétní bakterie za onemocnění může. Pacienti se také mohou během příznaků střetnout s bolestí hlavy, vysokými horečkami nebo nepříjemnou bolestí uší. Z netypických příznaků se také mohou objevit zvětšené uzliny. Jak si sami můžete všimnout, příznaků je skutečně mnoho, a tak je potřeba být neustále ve střehu. Už jen z toho důvodu, že si počáteční příznaky můžete splést s klasickým nachlazením. Teprve postupem času vám může docházet, že se jedná o angínu.
Problémovou skupinou jsou převážně děti. Ty trpí nejenom horším průběhem nemoci, ale také i kvůli příznakům. Ty u dětí mohou vyvolávat také nemalé potíže s dýcháním nebo nevolností, které se u malých pacientů mohou dostat až ke zvracení. Dále jsou děti unavené a malátné. Opět si rodiče z počátku mohou myslet, že se jedná o virové nebo klasické onemocnění. Nenapadne je, že jde o angínu. Situaci nesmíte v žádném případě podceňovat a při jakýchkoli bolestech a příznacích jít okamžitě za dětským lékařem.
Léčba a léky angíny
Léčebných variant je několik. V první řadě si musíte uvědomit, že se jedná o onemocnění, které se ve většině případů řeší antibiotiky a klidovým režimem. Za klidový režim se považuje opravdové ležení v posteli, nikoli pobíhání po bytě a vyřizování věcí ve městě. To byste rozhodně neměli podstupovat. Angína by se mohla zkomplikovat a celková léčba by se mohla prodloužit. Neberte angínu na lehkou váhu, jak se v medicíně říká, vše může mít vážnější komplikace a toto onemocnění není výjimkou. Dalším řešením je operativní odstranění mandlí. Závisí to na celkové situaci pacienta a případu.
Občas se může stát, že lékaři nemají jasno, o jaký druh nebo nákazu angíny se jedná. V takové situaci se antibiotika nepředepisují ihned nebo téměř vůbec. Právě naopak, lékaři jsou povinní čekat na bližší výsledky a teprve poté rozhodnout, jaké léky vám nasadí. Důvodů, proč nemohou sáhnout po antibioticích může být mnoho, od jiného druhu, přes alergeny až po jiné bakterie. Ať už má angínu kdokoliv z vaší rodiny, držte se od této osoby dále a doporučte jí, aby se léčila a ležela v posteli.