Jak se říká, těhotenství není nemoc a pokud máte všechny výsledky v pořádku, můžete bez problémů cvičit i nadále. Zvlášť jestliže jste zvyklé, tak by vám v případě zahození permanentky mohlo cvičení chybět. Ujistěte se ovšem, že jste skutečně v pořádku, protože jinak ohrožujete nejenom sebe, ale i plod. V momentě, kdy máte rizikové těhotenství, měly byste se cvičení vyhnout. Poznejte více informací o tom, jak provádět cvičení v těhotenství.
Cvičení v těhotenství je v pořádku
Cvičení v těhotenství není v případě skvělých výsledků zakázáno. Není to ale o tom, že otěhotníte a začnete rázem chodit do posilovny. V takovém případě byste se do cvičení vůbec neměla pouštět. Cvičení se doporučuje těm ženám, které cvičily i před samotným procesem, protože v opačném případě by si opět mohly ublížit. Jestliže nejste na cvičení zvyklá, mohou vám hrozit zdravotní problémy, a to převážně kvůli bolestem, které budete po prvním cvičení bezesporu mít. Chcete-li začít cvičit a v minulosti jste tuto aktivitu nevykonávala, raději počkejte až na období, kdy už bude vaše dítě narozené. Pochopitelně nezačínejte ihned po týdnu. Vyčkejte na to, až vám cvičení povolí lékaři.
Pokud jste byla zvyklá cvičit a nechcete s tímto procesem přestat, nemusíte. Znovu ovšem opakujeme, že vaše výsledky musí být zcela v pořádku, jinak tím dost riskujete. Jestliže jste v pořádku, zaměřte se v první řadě na pravidla, kterých byste se měla držet. Pravidla spočívají především v zátěžích. Ty byste měla snížit hned na začátku těhotenství a s přibývající váhou je nadále snižovat. Budete-li tento krok ignorovat, můžete o své dítě přijít. Jak jistě víte, zvedat těžké váhy se v těhotenství zkrátka nesmí.
Jaká další pravidla dodržovat?
Další pravidlo spočívá v délce cvičení. Měly byste snížit jednak váhu a jednak i čas cvičení. Pokud jste byla zvyklá cvičit například 1 až 2 hodiny, snižte svůj čas v začátcích až na polovinu. Opět postupem zvyšující se váhy snižujte i čas, a to až do fáze, kdy dojdete například k 15 nebo 20 minutám. Po tomto času je dobré už se cvičením přestat. Plod už bude dostatečně velký a každá fyzická aktivita by vás mohla vyčerpávat o to více. V neposlední řadě dodržujte bezpečnostní přestávky během cvičení. Nezáleží na tom, jestli jste byla zvykla cvičit bez přestávek. Pokud jste nyní těhotná, přestávky by se měly stát vaší součástí při cvičení.
Obtížné cviky úplně zrušte a věnujte se spíše cvičení na karimatce nebo míči. Denně vám bude stačit i půlhodinové cvičení, které budete celé provádět pouze pomocí míče nebo karimatky. Rozhodně necvičte až do úplného vysílení. Také se snažte vyvarovat zbytečnému přetěžování a horkům. Pokud je léto a venku je vysoká teplo, cvičení byste měla vynechat, jinak hrozí zdravotní komplikace, které by mohly ohrozit vás i vaše dítě.