Dětská mozková obrna je závažné onemocnění, které, jak už název napovídá, se týká mozku. Jde o poškození části mozku, přičemž důvodem bývá špatná dodávka kyslíku. Poškození mozku se tak může výrazně dotknout motorického centra, které se stará o hybnost celého těla. Jinými slovy dochází také k poškození hybnosti nějaké části těla.
Dětská mozková obrna
Onemocnění se může projevit prakticky kdykoli, ať už se jedná o těhotenství, porod nebo narození. Pokud dochází k poškození plodu ještě v těhotenství, nejčastějšími důvody je například vážný úraz, krvácení nebo infekce. Jestliže se onemocnění začne projevovat při porodu, příčinou může být v tomto případě například předčasný nebo komplikovaný porod, kdy lékaři neodhadnou situaci. Vždy záleží na tom, jaká je situace a jak vážná je dětská mozková obrna právě u vašeho dítěte. Nemoc, jak taktéž název napovídá začíná v mozku, nikoli ve svalech.
Dětská mozková obrna se v poslední řadě může projevit také u již narozeného dítěte a na vině je podobně, jako během těhotenství infekce. Onemocnění není nakažlivé, takže se nepřenáší viry z člověka na člověka. V České republice je povinnost se proti tomuto onemocnění očkovat. Jakmile dětská mozková obrna u dítěte propukne, bude se jeho stav zhoršovat. Vy, jakožto rodiče byste se tedy na tuto situaci měli připravit. Je ovšem dobré vědět důležité informace, které se dětské mozkové obrny týkají.
Příznaky a povinné opakování
Teď už víte, že se dětská mozková obrna může objevit prakticky kdykoli. U některých dětí propukne už v samotném těhotenství, u jiných zase při porodu. V neposlední řadě je tady skupina těch, kterých se toto onemocnění týká až po narození, buď to v prvních měsících nebo letech života a na vině je již několikrát zmiňovaná infekce. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří špatně se rozrůstající pohybové centrum. To znamená, že dítě není schopno v běžném věku sedět, přetáčet se nebo stát. Pokud máte podezření, že by vaše dítě mělo tyto věci již umět, měli byste navštívit lékaře.
Dále je dítě výrazně omezeno na pohybu, čímž nemá šanci udržet ani klasickou koordinaci. K dalším příznakům patří také špatný vývoj, o kterém jsme vám naznačovali v předchozích odstavcích. Nejde čistě jen o pohyb, ale také vnímání. V neposlední řadě se u pár jedinců můžou objevovat poruchy chování nebo epilepsie, popřípadě také retardace. Tyto příznaky jsou však výjimečné a objevují se skutečně jen u některých dětí.
Onemocnění se dělí do dalších podkategorií
Je dobré také vědět, že se dětská mozková obrna dělí do dalších čtyřech částí. Tou nejčastější je spastická forma. Tento druh může mít za následek až ochrnutí některých končetin. V mírnějším stádiu se dítěti sníží hybnost. Další forma onemocnění se nazývá dyskinetická. Jde o druhou nejčastější formu dětské mozkové obrny, u které dochází ke zpomaleným pohybům končetin. Mimo končetiny však může postihnout obličej. Třetí forma je relativně ojedinělá a má za následek špatnou koordinaci a držení rovnováhy. Poslední forma je tzv. kombinovaná a může se v ní projevit pár procent z první formy a pár procent z druhé formy onemocnění.
Léčba je prakticky nemožná, protože se onemocnění nedá stoprocentně vyléčit. Jak si ale můžete všimnout, zdravotnictví a medicína je dnes na úplně jiné úrovni, než tomu bylo před několika lety. Lékaři jsou tak schopní příznaky výrazně omezit, aby dítě mohlo důstojně žít. Budete se však muset smířit s tím, že dětskou mozkovou obrnu si dítě ponese celý život. Při snaze a podpoře se to podaří nejenom vám, ale i samotnému dítěti.
Na závěr
Do léčby se musí zapojit podmíněně celá rodina, jedině tak dítě bude proces lépe zvládat a vy s ním. Naučíte se vše, od A po Z, jak se máte o dítě s dětskou mozkovou obrnou starat. Ať už je léčba a proces jakkoli náročný, nezapomínejte na fakt, že dítě vidí podporu převážně ve vás.