Slyšeli jste někdy o onemocnění zvaném impetigo? Pokud ne, pak bychom vás právě s touto nemocí rádi seznámili. Jde o velice nakažlivé onemocnění, které je zároveň i bakteriálního rázu a postihuje zejména vrchní vrstvu kůže. Vidět ho můžete převážně u menších dětí, které ještě nenastoupili do povinné školní docházky. Co se týče období, nejrizikovější je léto, kdy jsou vysoké teploty.
Impetigo
U této nemoci nezáleží na tom, zda doma máte holčičku nebo chlapce. Impetigo může napadnout dítě obou pohlaví, bez ohledu na to, jestli se jedná o chlapce nebo dívku, jak jsme již zmiňovali na začátku tohoto odstavce. Onemocnění svým způsobem připomíná puchýře rozlehající se po celém těle. Nedá se tedy s přesností říci, jakou část těla může toto onemocnění napadnout. Jinými slovy se nemoc týká opravdu celého těla. Příčinou jsou dvě bakterie. Tou první je bakterie stafylokok a tou druhou je bakterie streptokok. S největší pravděpodobností vám tyto bakterie něco říkají.
Problém ovšem spočívá v tom, že v momentě, kdy je kůže člověka zdravá, bakterie nemají sebemenší šanci se do těla dostat. Tento fakt značí, že se do kůže dítěte dostanou ve chvíli, kdy je oslabená. Oslabená může být kůže například nějakým ekzémem či jiným povrchovým poraněním. I pád na beton nebo z kola kůži dokáže nepříjemně oslabit. Následné bakterie pak mají daleko vyšší šanci na úspěch. Jestliže je rána hlubšího rázu, mohou bakterie tělo v tomhle směru zdeformovat více. Bakterie se totiž snáz dostanou do kůže, kde poté udělají větší neplechu.
Nakažlivé onemocnění
Je potřeba zmínit fakt, že se jedná o nakažlivé onemocnění, s čímž jste se mohli seznámit v prvním odstavci tohoto článku. Pokud vaše dítě touto nemocí trpí, mělo by se vyhýbat kontaktu s jinými dětmi. Pacient by měl být tedy v inkubační době až do chvíle, kdy puchýřky buď to vymizí nebo se z nich stanou tzv. krusta. Ještě bychom vám rádi připomněli několik bodů. Tím prvním je ten, že se onemocnění týká převážně děti v předškolním věku. Mimo jiné se nemoci o to více daří v létě, kdy jsou teploty vyšší. Na všechna tyto fakta byste měli brát ohledy.
Impetigo lze dále rozdělit do dvou druhů. Projevy, které se u jednotlivého druhu vyskytují jsou odlišné. Pojďme se s nimi seznámit. Nebulózní impetigo se řadí do častější formy. Jedná se o červené boláky neboli také puchýřky vyskytující se po celém těle. Nejčastěji ovšem napadají nos, ústa nebo celkově obličej. Bolák se po čase mění v puchýřky, ve kterých můžete vidět jakousi zvláštní tekutinu. Bulózní impetigo se vyskytuje například na trupu nebo končetinách. Dále pak na místech, kde se dítě potí. Tento druh onemocnění napadá spíše děti do dvou let.
Jdeme se léčit
Léčba je vždy součást každého onemocnění. Pokud se léčbě budete stoprocentně věnovat, vašemu dítěti tím ulevíte. V tomhle případě je potřeba zmírnit celkové příznaky a nepříjemné svědění či dokonce bolest. Dále je zapotřebí pomoct samotné kůži, aby se mohla co nejdříve začít léčit. Na závěr musíte zasáhnout i proti nákaze, která může mít nepříjemný dopad. Zastavení nákazy je tedy dalším velkým úkolem lékařů. Je-li onemocnění menšího rázu, vystačíte si pouze s dezinfekcí, kterou budete aplikovat na bolestivá a napadená místa. Jestliže je onemocnění silnější, přidávají se antibiotika.
Antibiotika lze ovšem nasadit až v momentě, kdy je kůže téměř vyléčená. Rozhodně se nedoporučuje aplikovat antibiotika ve chvíli, kdy se na kůži vyskytuji ještě puchýřky. Ty musí být proměny už v tzv. krustu. Teprve poté antibiotika mohou splnit svůj maximální účel. Ať už má vaše dítě jakoukoliv formu onemocnění, návštěva lékaře vás rozhodně nemine. Toto onemocnění je potřeba opravdu řešit, už jenom z toho důvodu, že přináší dětem svědění a bolest. V neposlední řadě se velice nakažlivé.