Cestování s sebou přináší jistá rizika. Jedním z těchto rizik jsou různá onemocnění, zvlášť v momentě, kdy cestujete na místa, kde není zrovna bezpečno, co se týče nemocí. Pokud vás žádný stát či kontinent nenapadá, pak vás jedním z nich seznámíme. Řeč je o Africe, která v sobě ukrývá relativně velké množství několika druhů nemocí. Jaká z nich jsou nebezpečná?
Onemocnění v Africe aneb seznamte se!
Čeká vás cesta do Afriky a máte z nich strach? Svým způsobem každá cesta je riziková. Na druhou stranu, pokud byste nad tím příliš dlouho přemýšleli, nikdy neodcestujete za Českou republiku. Je tedy potřeba se v první řadě seznámit s nemocemi, které se v Africe vyskytují. Teprve poté si důkladně promyslete, zda je tato cesta určená pro vás či nikoliv. Ne každý tuto cestu zvládne a nikdo vás nemůže nutit do tohoto procesu. Pojďme se společně podívat na různá onemocnění týkající se Afriky.
Vir HIV je v Africe obrovským problémem. Tímto virem se většinou v Africe nakazí už malé děti, a to od své matky během porodu. Zatímco v jiných státech je HIV virus v určité míře pod kontrolou, v Africe je tomu jinak. Budete-li zde cestovat, snažte se být maximálně opatrní. Rozhodně nepřicházejte s otevřenými ránami do kontaktu s dalšími osobami. Dalším onemocněním je malárie. Jde o vůbec nejznámější infekční onemocnění po celém světě. Opět se ve velké míře vyskytuje v Africe. Přenašečem malárie bývají komáři.
Nemocí je více!
Nemocí je v Africe daleko více, jen si je bohužel nedokážeme probrat všechny. Rozhodně vás ale seznámíme s posledním onemocněním, které se v Africe vyskytuje rovněž v obrovském měřítku. Konkrétně je řeč o onemocnění zvaném lepra. Podobně, jako malárie je onemocnění považováno za infekční. Lepra napadá především nervy člověka a velmi chladná místa na vašem těle. Nechte si poradit od svého lékaře, jestliže cestujete do Afriky. Jedině tak udržíte svou bezpečnost na jakémsi stupni.
Malomocenství nebo Hansenova nemoc též zvaná lepra je infekční onemocnění, které napadá periferní nervy a jiné chladnější oblasti těla – kůži a sliznice. Zdroje popisující vznik této nákazy se liší, ale nejvíce pramenů se shoduje na původu z Afriky, odkud se následně rozšířila do Indie a Číny. Léčba malomocenství spočívá v podávání kombinace velice silných antibiotik, které v Africe nejsou k sehnání. Mezi nejvíce postižené oblasti patří Benin, Gambie, Libérie a Sierra Leone, tedy západ černého kontinentu.