Kdy bude lék na koronavirus? Tato otázka patří v poslední době mezi ty vůbec nejzajímavější, a to nejenom v České republice, ale po celém světě. Ve zkratce se jedná o infekční onemocnění přenášené vzduchem z člověka na člověka. Co se týče infekční třídy, je koronavirové onemocnění skutečně nebezpečné, protože ve vzduchu vydrží i několik desítek minut. Pojďme se na to společně podívat.
Kdy bude lék na koronavirus?
Pokud vzpomínáte na onemocnění zvané Ebola, pak vám jistě pojem remdesivir něco říká. Jinými slovy se jedná o lék, který byl proti této zákeřné nemoci před několika lety vyvinut. Podle odborníků a vědců by lék mohl zapůsobit i proti koronavirovému onemocnění. To se ovšem ukáže časem. Dobrá zpráva spočívá ovšem v tom, že se momentálně pár druhů léku již testuje na lidech. Jaké budou mít výsledky se ukáže až časem. Mezi jeden z léku, kterému lékaři věří patří i právě již zmiňovaný remdesivir. Je až neuvěřitelné, že za lékem stojí i český vědec Tomáš Cihlář.
Vědci potvrdili, že léčivo zvané remdesivir pozitivně zabírá na virové bakterie MERS a SARS, které jsou koronavirovému onemocnění velmi podobné. To jste se konec konců mohli dočíst prakticky všude, jestliže jste se o koronavirové onemocnění zajímali. Jak bude nadále probíhat vývoj tohoto léčiva bude záležet na vědcích a lékařích. Remdesivir patří mezi prioritní testování, a to z několika důvodů. K těm prvotním však patří čas vývoje nového léčiva, který by mohl trvat i 15 let a jeho následná cena. Vývoj nového léku by se mohl vyšplhat na miliardy dolarů. Kdy bude lék na koronavirus v dalších krocích?
Remdesivir už byl testován
Ačkoliv je remdesivir stále testován, poprvé ho lékaři a vědci vyzkoušeli v lednu. Tehdy dokázal pomoct muži pocházejícím ze Spojených státu amerických. U pacienta tehdy hrozili i další vážnější onemocnění, a tak lékaři nečekali a pacientovi remdesivir předepsali. Po uplynutí několika hodin se pacientům stav začal skutečně zlepšovat. Remdesivir se momentálně testuje v pár oblastech, mezi které patří například Asie nebo USA. Právě ve Spojených státech amerických se toto léčivo testuje přibližně na jedné tisícovce pacientů. Jak dlouho testy budou probíhat to není doposud známo.
Kromě tohoto léku se farmaceutické firmy pokoušejí vyvinout vakcínu, která by mohla na koronavirové onemocnění zafungovat. K farmautickým firmám patří například Inovio Pharmaceuticals, Moderna Therapeutics nebo Johnson & Johnson. Vakcína by se dělila na dvě skupiny. Tou první skupinou je tzv. terapeutická vakcína. Jedná se o vakcínu, která je určená pro pacienty, kteří už koronavirové onemocnění mají v těle propuknuté. Druhou skupinou je následně protektivní vakcína. Ta by měla zabránit tomu, aby se v člověku koronavirové onemocnění vůbec rozvinulo.
Čas tlačí celý svět
Největším nepřítelem je infekční způsob přenášení. Koronavirové onemocnění tak denně napadne po celém světě několik tisíc nových pacientů. Vývoj vakcíny bude ovšem trvat dlouhou dobu, a to z důvodu testování, jak na zvířatech, tak poté i na lidech. Momentálně se tak můžete spokojit pouze s klasickou léčbou, podobně, jako například u chřipky nebo virózy. Máte-li prvotní příznaky na koronavirové onemocnění, zůstaňte doma a kontaktujte svého lékaře nebo hygienickou stanici. Poté se pokuste kontaktovat i lidi, s kterýma jste byli v kontaktu. I oni musí podstoupit karanténové opatření.
Lékaři tak koronavirové onemocnění léči podobně, jako chřipku, o čemž jsme vám psali v předchozím odstavci. Kdy bude lék na koronavirus tak není do dnes známo. Jak bylo rovněž uvedeno v předchozích odstavcích, vědci a lékaři pracují na vakcínách a momentálně testuji lék, který byl původně vyvinut na Ebolu. Při koronavirovém onemocnění je důležité zůstat v klidovém režimu, a to v posteli. Zbytečně se nenamáhat a nevykonávat žádné fyzické aktivity, které by vás vysilovali. Pijte hodně čaje, snažte se zmírnit příznaky a kontaktujte výše uvedené společnosti.