Koronavirus, slovo, které děsí celý svět. Pokud i vy jste na něho v poslední době narazili, jistě vás zajímají bližší informace. Jestliže budete s tímto virem seznámení, může vám to v případě objevu prvních příznaků velice pomoct. Koronavirus se začal prvně šířit z čínského města Wu-chan, a to na konci roku 2019. Od té doby si vyžádal virus několik obětí a počet nakažených neustále roste.
Koronavirus Evropu neminul
Koronavirus se mimo jiné objevil také už v Evropě, kde se šíří relativně vysokou rychlosti. Mezi prvotní státy patřilo například Německo nebo Itálie. Dnes je vir rozrostli prakticky po celé Evropě, s výjimkou několika málo států. Pojem koronavirus je vzat ze čtyř hlavních druhů virů, které se na naší planetě vyskytuji. Mezi ně patří například Gammacoronavirus, Betacoronavirus, Aplhacoronavirus a Coronavirinae. Všechny tyto viry se následně zabalili do jednoho názvu, z čehož vznikl již několikrát zmiňovaný koronavirus. Slyšeli jste o tomto viru informace, ale pořád jste zmatení? Následujte nás.
Pro shrnutí je dobré zmínit několik faktů. Virus se poprvé objevil v čínském městě Wu-chan na začátku prosince. Od té doby je potvrzeno 80 tisíc nakažených případů po celém světě. Koronavirus má dále na svědomí přes 3 tisíce mrtvých. Většinou se však jedná o osoby staršího věku. Koronavirus by se jinými slovy dal přirovnat ke klasické chřipce, alespoň, co se týče celkového průběhu. Je na místě se bát tohoto viru, avšak na druhou stranu by se neměla vyvolávat panika. Je to stejné, jako u chřipky, většina obětí jsou lidé v penzi. Podobně je tomu i u jiných onemocnění.
Příznaky koronaviru
Pokud budete na sobě pociťovat změny, které popíšeme v těchto odstavcích, rozhodně byste měli kontaktovat svého lékaře a zajít si následně na zdravotnickou prohlídku. Mezi prvotní příznaky patří například zásah sliznice dýchacích cest, teplota, kašel a zápal plic. Právě zápal plic vám může v těchto případech velice uškodit. Jedná se o příznak, který se může, avšak nemusí objevit. Rychlost prvotních příznaků není známá, dosti totiž záleží na tom, o jakou osobu a imunitní systém se jedná. U starších lidi s horším imunitním systémem se prvotní příznaky mohou objevit už po pár desítkách hodin.
Podle odborníků trvá ve většině případů inkubační doba od 2 do 14 dnů. Tyto fakta se však podařilo prolomit, kdy jeden nejmenovaný pacient staršího věku měl prvotní příznaky až po uplynutí 4 týdnů. Je tedy dobré být obezřetní a v případě, že jste opustili Českou republiku a byli jste na místech, kde je velké riziko nákazy, měli byste navštívit lékaře. Jedině ten vám může v těchto případech pomoci. Při opuštění země s velkým rizikem je potřeba počítat s karanténou, která bude trvat po dobu 14 dnů. Během této doby vás lékaři budou pravidelně testovat na toto onemocnění.
Je koronavirus nebezpečný a jeho přenos?
Nejhorší na této nemoci je lidská panika. Lékaři proto varují, včetně světové zdravotnické organizace před tím, abyste se udržovali v klidovém režimu. Většina případů je plně pod kontrolou. Svým způsobem by se dalo říci, že několik desítek tisíc nakažených osob bylo lékaři vyléčeno. Teď přejděme k dalším důležitým faktům, které se týkají samotného přenosu. S největší pravděpodobností vás zajímá, jak se onemocnění koronaviru šíří dále. Je to velice jednoduché, až nebezpečné. Máte-li tedy v okolí člověka, o kterém víte, že trpí jistými příznaky, měli byste se držet zpátky.
Koronavirus se totiž šíří nejčastěji vzduchem. Co to pro vás znamená? Stačí, když si nemocná osoba kýchne nebo zakašle směrem na vás. Ať o tom víte nebo ne, mluvící člověk ze sebe dostává pryč malé množství slin, které se může dostat na vás. To stejné platí při kýchnutí, a to i přes to, že si daná osoba před sebe dala ruku. V neposlední řadě je nebezpečný kašel. Opět zde platí pravidlo, že vám nemusí pomoci ani zakrytí rukou.