Díváte se během dne i několik hodin do mobilu a přijde vám to zcela normální? Pokud ano, je potřeba vás seznámit s fakty, které se při koukání do mobilu dějí s vaším tělem. V první řadě si tím ničíte svou páteř, která je po celou dobu ohnutá. Jestliže mobil využíváte opravdu většinu svého volného času, pak počítejte s tím, že vaše páteř trpí. Možná nepociťujete bolesti, ale věřte nám, že ty mohou přijít.
Koukání do mobilu škodí!
Využíváte-li mobilní telefon jen zřídka, nemáte se víceméně čeho bát. Jestliže ale mobilní telefon máte neustále v ruce, vaše obavy by měli být na místě. Mobilní telefon využíváme prakticky k čemukoliv a kdekoliv. Je to svým způsobem náš zabiják času, na kterém si píšeme s ostatními lidmi, koukáme se na internet nebo hrajeme hry. Jakákoliv činnost prodlužuje naši dobu, kterou trávíme na mobilním telefonu. Tím se zároveň zvyšuje riziko, co se týče vaší páteře. Ta totiž trpí každou vteřinou, kterou trávíte na mobilním telefonu. Nemusíte se ovšem bát, řešení se nabízí v několika tipech.
První radou je omezit čas strávený na mobilním telefonu, a to převážně venku, ať už se to týká chůze nebo sezení v městské hromadné dopravě. Lidé využívají mobilní telefon i za chůze, čímž vzniká další riziko. Pokud se soustředíte na tuto činnost, nemáte už tolik soustředěnosti na jiné činnosti. Tím máme na mysli například přecházení přes cestu apod. Snadno následně můžete přehlédnout automobil, zvlášť v momentě, kdy kromě koukání do mobilu posloucháte ještě hudbu. Vraťme se ale zpět k samotné páteři, protože ta trpí, jak již bylo řečeno každou vteřinu.
Zkuste cvičit!
Omezili jste čas na mobilním telefonu, ale máte pocit, jako by vaše páteř stále trpěla? Přejděte ke cvičení, protože to vám může v tomhle směru relativně hodně pomoci. Cvičení patří mezi činnosti, které uvolňují celé tělo a ve chvíli, kdy si vyberete správné cvičební metody, uvolníte tím svou páteř, které se skutečně výrazně uleví. Cvičit můžete buď to doma nebo v posilovně. Záležet bude na vás, kde se budete cítit příjemněji. Kromě cvičení je však dobré vědět i to, jak správně držet mobilní telefon, pokud jste nedokázali omezit svůj čas. Ruce by měli být o něco výše, než jste zvyklí.
Dále se musíte soustředit na krční páteř. To provedete tím, že jednak tedy dáte ruce výše a jednat se narovnáte. Rozhodně byste se neměli krčit. Je pravdou, že tento postoj dokáže opravdu jen malé procento lidí, ale na druhou stranu je to vždy jen o zvyku. Pokud tedy začnete s touto polohou okamžitě, sami uvidíte, že za pár dnů vám narovnaná páteř a vyšší poloha rukou bude připadat přirozená. Z počátku ovšem můžete mít problém v tom, jak u této polohy budete vypadat a jak vás vidí druzí. Na druhou stranu jde o vaše zdraví, takže tyto myšlenky by měly jít stranou.
Jak správně cvičit?
Prvním cvikem na páteř je tzv. kolébka. Lehněte si na záda a hlavu si volně položte na karimatku. Následně si přitáhněte rukama obě nohy až k hrudníku a poté se snažte se držet alespoň 5 až 10 vteřin. Jakmile docvičíte, uvolněte se. Cvik několikrát po sobě opakujte. Je dobré zmínit, že byste u cviku měli pravidelně dýchat, protože samotné dýchání patří mezi jednu z nejdůležitějších činností. Další cvik je poměrně snadný a zvládne i to úplný začátečník. Lehněte si na záda, pokrčte kolena, uvolněte si ruce a hlavu opřete o týl. Bradu se snažte přitáhnout co nejvíce ke krku, čímž dosáhnete napřímené páteře.
Cviků na páteř je opravdu mnoho záleží pouze na vás, jaký z nich si vyberete. Koukání do mobilu je tedy dobré cvičit, ať už z pohledu domácího cvičení nebo polohy, ve které se nachází v momentě, kdy máte mobilní telefon v ruce.