Trápí vás afty? Míváte jich v ústech tolik, že se to nedá vydržet? Léčba aftů může být snadná. Co to vlastně ty afty jsou? Jedná se o malé vřídky či boláky v dutině ústní. Mohou se vyskytovat kdekoliv. Nejčastěji však na jazyku či vnitřních stěnách úst. Mnohdy se mohou objevit i na dásních.
Jak poznáme afty?
Tyto malé vřídky mají buď to bílou, červenou či žlutou barvu. Mohou být i bílé afty se zarudnutým okolím. Mají kulatý tvar. Poznáte je jednoduše. Jsou totiž velmi bolestivé. Mnohdy při konzumaci jídla mohou velice štípat. K tomu ovšem může dojít i při pití vody či čištění zubů.
Co způsobuje afty?
Převážná většina aftů vzniká ve stresovém období. Stačí, když máte jít ke zkoušce či na pohovor. I taková lehká stresová situace je může vyvolat. Dále pak je častou příčinou vzniku aftů nějaké poranění v dutině ústní. Stačí, když se kousnete do tváře nebo když sníte něco ostrého, o co se můžete snadno poranit. Zranit se můžete snadno i při čištění zubů a to tak, že si zajedete kartáčkem do špatného místa a ranka je na světě.
Léčba aftů – co by vám mohlo pomoci?
Jak jistě víte, afty způsobují bolest, proto je nutné poškozená místa v ústech trochu zklidnit. Zkuste kloktat heřmánek. Pokud máte afty na vnitřní straně líček, dávejte si na dané líčko ledové obklady. To bolesti trochu zmírní. Důležité je také zamezit rozmnožování bakterií. To provedete jednoduše díky základním hygienickým návykům. Po čištění zubů nezapomeňte používat ústní vodu. Protibakteriální účinek má také šalvěj. Nakonec se zkuste vyhýbat stresovým situacím.
Čemu se vyvarovat pokud vás trápí afty?
Léčba aftů není pouze o věcech z minulého odstavce. Budete muset dodržovat i další pravidla. Nejezte nic, co vám ústa ještě více rozdráždí. To znamená ostré koření či feferonky. Zkuste se také vyhnout džusům, právě ty v ústech štípou hodně.