Lepra je dalším infekčním onemocněním, za které může převážně bakterie Mycobacterium. Ta napadne vaše tělo a následně se po uplynutí inkubační doby u vás onemocnění začne projevovat. Lepra neboli jeho bakterie jde zejména po sliznici, nervech končetin, obličeji nebo kůži. V následujících odstavcích vám popíšeme blíže, jak máte postupovat.
Lepra aneb bakterie Mycobacterium
Onemocnění se týká především Afrických nebo Asijských států a nejohroženější skupinou jsou obyvatelé, kteří mají slabší imunitu a bývají například často nemocní. Zvlášť v momentě, kdy se do těchto států s vyšším počtem nakažených vydají na dovolenou nebo výlet. Neznamená to však, že onemocnět nemůžete ani v České republice. Dnešní doba je volná, takže zde cestují turisté z různých států a v případě, že budete v blízkém kontaktu s nakaženou osobou, může se onemocnění přenést mimo jiné i na vás. Je tedy dobré být ve střehu a sledovat každodenní dění.
Podle odborníků a vědců dochází k přenosu nejčastěji dvěma způsoby. Tím prvním je blízký kontakt s nakaženou osobu, což jinými slovy znamená, že jste skutečně v úzkém kontaktu s kůží člověka, který leprou trpí. Druhým způsobem jsou pak různá zranění nebo oděrky na kůži, kdy se vás opět dotkne osoba, která je sama napadená touto bakterií. Pokud onemocnění nebudete léčit, musíte počítat s tím, že nejvyšší věk od nákazy se pohybuje v rozmezí od 18 do 22 let. Ten nejnižší pak na hranici 10 let. Léčba je poměrně náročná, na druhou stranu rozhodně stojí za to. Její doba se odvíjí od člověka a případu. Většinou to však trvá v přepočtu až dva roky.
Příznaky lepry jsou nepoznatelné
Příznaky onemocnění se mohou shodovat s příznaky, které se běžně dostavují i u jiných onemocnění, takže je nemusíte ihned poznat. V první řadě se mezi příznaky řadí zvýšená teplota. U tohoto příznaku nemáte nikdy jistotu, o jaké obtíže jde, může se jednat o klasickou virózu nebo vážné onemocnění. Dále se ovšem lepra projevuje už s více specifickým příznakem, kterým je problém s kůží. Ten trvá dlouhodobě a dochází při něm k tomu, že se kůže odlupuje. Kromě odlupování kůže se mohou začít objevovat bílé fleky.
Lepra je rozdělená jako většina onemocnění do více skupin, tou první je tzv. lepromatózní forma, pokračuje se na tuberkulózní formu a třetí část uzavírá hraniční forma. Rozdíl je vidět na první pohled, podle barev skvrn. Během léčby se podávají antibiotika. Ty jsou velmi silné a mimo jiné nemají problém postupně odstraňovat bakterie, které za toto onemocnění můžou. Je potřeba ale počítat s tím, že se antibiotika mohou aplikovat i po dobu několika desítek měsíců. Dalším procesem léčby jsou různé terapie a speciální procesy napomáhající se lepry zbavit.
Pacient je při léčbě sledován
Nestačí ale užívat jen léky, chodit na terapie nebo podstupovat speciální vyšetření. Pacient je přísně sledován, jak se jeho celkový stav vyvíjí. Jak bylo zmíněno v předchozích odstavcích, bez léčby dochází zpravidla k smrti, ať už po 10 nebo 20 letech.