Alkoholismus patří bezesporu k závislostem, které si mnohdy samotní lidé nepřiznají. Pokud máte v okolí alkoholika, který bez alkoholických nápojů nedokáže vydržet a vy mu to neustále připomínáte, bude se vám různými způsoby vymlouvat. Mezi nejčastější výmluvy patří problémy nebo malé množství. Jakmile vám takový člověk sdělí, že měl jen jednu skleničku, měli byste mu pomoct. Co takhle vydržet měsíc bez alkoholu?
Měsíc bez alkoholu vám prospěje
Na kalendáři se nám již nějaký den objevuje měsíc únor, který se mimo jiné počítá jako suchý měsíc. Co to vlastně ten suchý měsíc znamená? Jinými slovy jde o měsíc, během kterého si nedáte ani kapku alkoholických nápojů. O tomto měsíci kolují různé úspěchy, a to včetně relativně vysokých institucí, které suchý měsíc považují za skvělý nápad. Jestliže bychom se podívali na všeobecné statistiky, zjistili bychom, že patříme ke státům, které se řadí k prvotním, co se týče alkoholu. Spotřeba alkoholu je tak v České republice opravdu vysoká. Neplatí to jen o pivu, ale i o mnohem tvrdším alkoholu.
Kromě výše uvedených statistik se ovšem podíváme i na jednotlivce. Podle odborníků má problémy až 20 % dospělé populace. Podíváme-li se na dospělé osoby, pak můžete říci, že každý 5 až 7 člověk má problémy s pitím a nedokáže se bohužel ovládat. Jak jsme ale uvedli v odstavcích výše, člověk si většinou tento problém nepřizná. Pomoct mu tak musí nejbližší osoby. Jedině ony ho dokážou přimět k tomu, aby se začal léčit. Se statistikou ještě nekončíme, ty nejtvrdší teprve přijdou. Jak je to s počtem vypitých litrů za jediný rok na jednu osobu, která má věk nad 18 let?
Kolik vypijí průměrně Češi za jeden rok?
Budeme-li počítat dospělé osoby, pohybuje se průměrná statistika kolem 10 až 20 litrů lihu za jediný rok. Pokud byste si takové množství dali před sebe, s největší pravděpodobností by se vám protáčely panenky. Ročně navštíví instituty ohledně alkoholismu až několik desítek tisíc lidí. Věřte nám tedy, že se na těchto specializovaných zařízeních v žádném případě nenudí. To však není jediný problém. Dále se na velmi tenkém ledě může pohybovat podle odborníků 500 tisíc až 1 milion obyvatel. Pokud si vezmete, že Česká republika má v přepočtu kolem 11 milionů obyvatel, pak se jedná o velké číslo.
Možná se ptáte, kdy poznat, že se jedná o rizikové pití? Určitě uznáte, že v momentě, kdy člověk pije alkohol prakticky denně, má jisté problémy, které by měl okamžitě řešit, a to bez alkoholu. Takový člověk už bohužel nebruslí na tenkém ledě, protože se jedná o čistý alkoholismus. V případě, že si člověk dopřeje větší množství alkoholu například 2 až 4x týdně, může se jednat rovněž o problémy s pitím nebo alespoň s bruslením na tenkém ledě. I osoby řadící se do této skupiny by se měly nad sebou zamyslet, zda nepotřebují odbornou pomoc. Zvládnete měsíc bez alkoholu?
Suchý měsíc je na podporu výzvy proti alkoholu
Suchý měsíc neboli také únor tedy pořádají instituty z toho důvodu, aby člověk zkusil i s ostatními vydržet bez alkoholu déle než tři týdny. Jde totiž rovnou o celý měsíc, a to i přesto, že únor patří k nejkratším měsícům vůbec. Zkuste se zamyslet nad tím, jestli se nechcete k této akci přidat i vy. Vždy je totiž lepší bojovat s někým než sami. Právě z tohoto důvodu se takové akce pořádají každým rokem. Dle statistik vydrží bez alkoholu malé procento lidí, ale rozhodně se najdou i ti, kterým tato akce pomáhá.
Druhá část lidí se následně po měsíci nebo po pár dnech k alkoholu většinou vrátí. Má-li člověk problémy s pitím, stačí maličkost k tomu, aby se k alkoholu nahnul. Vždy je dobré mít nad sebou dozor, který se postará o to, aby v bytě nebo rodinném domě nebyl žádný alkohol. Měsíc bez alkoholu vám může pomoct.