Neplodnost si ženy i muži neuvědomuji na samotném začátku. První obavy přicházejí až ve chvíli, kdy se se svým protějškem pokoušejí o miminko. Po několikaměsíčním zkoušení však radostná zpráva ohledně těhotenství ne a ne přijít. V takovém případě je panika zcela na místě. Na testy by ovšem měli jít oba.
Asistovaná reprodukce
Jestliže vám zjistí neplodnost, lze podstoupit asistovanou reprodukci. Jde o typ léčby, která se v těchto chvílích používá běžně. Záleží, jaký je váš konkrétní případ a zda se právě u vás dá něco dělat či nikoliv. Rozhodně byste měli zůstat v klidu. Otěhotnět nemusíte i z jiných příčin. Dost častou je například obrovský nátlak a chtíč. Tyto dva faktory vedou následně ke stresu, který ženě nedovolí otěhotnět. Pokud je vaše snaha delší než 8 měsíců, měli byste navštívit lékaře.
U mužů je nejčastějším důvodem neplodnosti nedostatek spermií. I s tímto problémem lze ovšem najít řešení, chce to si jen vyslechnout lékaře. V žádném případě byste po zjištění tohoto problému neměli ordinaci opouštět. U žen je důvodem neprůchodnost vejcovodů. Jak vidíte, neplodnosti netrpí čistě jen muži. Svým způsobem by se dalo říci, že statistika je relativně vyrovnaná.
Důvodů může být mnoho
Kromě výše uvedených důvodů je další častou příčinou u mužů špatná pohyblivost spermií. U žen zase naopak problémy spočívají v genetice. Ať už je váš problém jakýkoliv, vždy je potřeba si o dané problematice nastudovat více informací. Neplodnost je v některých případech léčitelná, v těch ostatních se budete muset spokojit s náhradním řešením. Vše má svá řešení, takže se rozhodně nevzdávejte před bojem.
Diagnostika je běh na dlouhou trať, při které musí vyšetřením projít muž i žena. Pokud by totiž na vyšetření šel pouze jeden z párů a potvrdila by se neplodnost, neznamená to však, že protějšek musí být nutně zdravý. To ale nezjistí, jestliže nepodstoupí stejné vyšetření. Čím dříve po doporučované lhůtě začnete tento problém řešit, tím lépe pro vás.