Stres na nás číhá opravdu všude, ať už v práci, ve škole, doma nebo mezi kamarády. Někdy může člověka doslova zničit, proto je odolnost proti stresu velmi důležitá. Pokud vás vyvede z míry už malý stres, musíte s tím něco začít dělat. Představte si, co se bude dít, jakmile se stane něco vážnějšího? Může to mít vliv na vaši psychiku a fyzický stav.
Co se stane při nízké odolnosti?
Jakmile jste vystavováni stresu a nejste příliš odolní, působí to na vaší psychiku. Najednou jste ze všeho protivní, smutní, agresivní a někdy může dojít až k depresivním stavům. Pokud období, kdy je napadena vaše psychika, trvá moc dlouho, začne to působit na váš fyzický stav.
Nízká odolnost proti stresu vyvolává bolesti hlavy a někdy až migrény. Dále pak zvracení, průjmy, problémy s dechem, únavu a nespavost. Jakmile stres zmizí, dojde ke zklidnění těchto problémů. Pokud však stresové období bude pokračovat a vy jej nebudete řešit, může to způsobit daleko vážnější problémy.
Odolnost proti stresu – jak ji zvýšit?
Pokud chcete zvýšit svou odolnost proti stresu, musíte začít se změnou vaší osoby. Zkuste si věřit a nepodceňovat se. Pokud si často nevěříte, je jisté, že na vás bude mít stres mnohem větší vliv. Musíte věřit svým nápadům, činnostem a názorům.
Nevyhýbejte se stresovým situacím, ale řešte je. Pokud se jedná o drobnost, zkuste nad tím mávnout rukou. Jestliže již dopředu víte, že z nějakého důvodu může dojít k stresové situaci, zkuste jí dopředu nějak zarazit. Pokud se jí vyhnete, může přijít jindy.
Nenechávejte vše běžet jenom tak. Spousta lidí si říká „Ale to nějak dopadne.“, jenže nedopadne. Závěr takových situací určujete vy sami. Proto neutíkejte a snažte se situaci řešit, ať ji máte, co nejdříve z krku.
Dopřejte si dostatek odpočinku. Jste v práci vystaveni stresu každý den? Udělejte si doma relaxační koutek a každý den jej využívejte. Pusťte si odpočinkovou hudbu a na všechen stres na chvíli zapomeňte. Uleví se vám.