Snažíte se zhubnout či přibrat svalovinu? Víte, jaká je vaše optimální váha? Mnoho lidí je posedlých tím, že se snaží zhubnout, přitom už hubení jsou. Pouze to nevidí. To je ale špatně. Dnes si ukážeme, jak zjistit zda máte nějaká kila navíc, nebo naopak vážíte málo a měli byste přibrat. Ukážeme si také hraniční hodnoty, které už mohou být rizikové vůči nejrůznějším nemocem.
Optimální váha a její výpočet
Pro to, abyste si vypočítali, jaká je vaše správná váha, budete potřebovat znát vaši výšku. Dále bude záležet na vás, jaký výpočet si zvolíte. Na internetu existuje několik nejrůznějších vzorců. My si dnes ukážeme dva základní.
První se nazývá Brockův index. K tomuto výpočtu nebudete potřebovat ani kalkulačku. Vypočítáte jej jednoduše z hlavy. Je to výška mínus sto. Takže pokud měříte 170 cm, je vaše ideální váha 70 kg. Tento vzorec je pouze orientační. Pokud chcete přesnější čísla, ukážeme si výpočet podle Robinsona.
Robinsonův výpočet vám přesně ukáže, jaká je vaše optimální váha. Rozlišujeme jej podle pohlaví.
Ženy: (výška (cm) – 152,4) x 0,65 + 48,67 = ideální hmotnost
Muži: (výška (cm) – 152,4) x 0,728 + 51,65 = ideální váha
BMI jako ukazatel nadváhy a podvýživy
Body mass index vám ukáže, jak je na tom vaše nynější hmotnost. Zda jste v normě či máte nadváhu nebo podváhu. Pokud zjistíte, že je vaše hmotnost na hranici obezity, je nutné s tím něco začít dělat. Při těchto hodnotách dochází i k rizikům dalšího onemocnění. Jako například vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol či cukrovka. Naopak pokud trpíte podvýživou, je to riziko, že váš organismus začne velmi strádat, což může poškodit některé orgány.
Výpočet BMI: váha (kg) : Výška2 (m)
BMI hodnoty
- Těžká podvýživa: méně než 16,5
- Podváha: 16,5 – 18,5
- Ideální váha: 18,5 – 25
- Nadváha: 25 – 30
- Obezita prvního stupně: 30 – 35
- Obezita druhého stupně: 35 – 40
- Obezita třetího stupně: 40 a více