Panická porucha je druh onemocnění, které je známé i v České republice, protože je relativně velice rozsáhlé. Pokud máte pocit, že jste se s ním nikdy nestřetli, pak jste jej možná spíše nepoznali. Jinými slovy se dá toto onemocnění nazvat také úzkostná porucha, která pod sebou ukrývá několik typů fóbií. Ty se ovšem nemusejí týkat jen známých věcí, mezi které patří pavouci, klauni nebo malé místnosti. Fóbii člověk může mít mimo jiné i na něco neznámého.
Panická porucha je v České republice častá
Odhalit panickou poruchu bývá velice obtížné, a to hned z několika důvodů. Určitě s námi budete souhlasit, že každý osoba má jistou dávku emocí, která se odvíjí od toho, o jak silnou osobnost se jedná. Pokud jde o ženu, pak nejspíš nedokáže vydržet tolik, co většina mužů. Neznamená to ovšem, že se emočně nemůže najít silná žena, která zvládá obtížné emoční chvíle. Pod emocemi se nacházejí další malé podkategorie, mezi které například patří strach.
Strach se také skrývá v každém z nás a vždy závisí na tom, z čeho daná osoba má v přítomném čase strach. Jde o pohovor? Nebo důležitý zápas? Ať už tak nebo tak, jde o normální projev. V momentě, kdy však člověk nemá pod kontrolou strach ani emoce a objevují se v situacích, kdy to ostatní nejméně čekají, a to ještě v úplně jiném měřítku, může se jednat o úzkostnou neboli panickou poruchu. V obtížných fázích má člověk strach už tehdy, kdy jenom myslí na to, že může mít z jiných věcí strach.
Strach ani emoce neovládá
Člověk není schopen popsat svému okolí, čeho se konkrétně bojí nebo co v něm vyvolává zvláštní pocity. Ví jen to, že má strach, ovšem už nezná příčinu strachu, jestli se jedná o následující den, strach z osoby nebo ze situací, ve kterých většinou vyhoří. Jinými slovy své pocity nemá plně pod kontrolou a ty s pacientem hází z jedné strany na druhou. Víte, co kromě strachu patří k tomuto onemocnění? Dále v něm můžeme najít například nervozitu, pocit ohrožení, obavu z vlastní kontroly, strach ze smrti nebo pocit hrůzy. Lidé, kteří jsou v blízkém kontaktu s pacientem nemohou předem předvídat, jaká příčina danou osobu popadne, ani v kolik hodin se tak stane.
Kromě výše uvedených příznaků se může k onemocnění přiřadit také bušení srdce, špatné dýchání nebo nepříjemná bolest žaludku. V neposlední řadě pak nevolnost, která je doprovázená strachem z neznámých subjektů. Jak si můžete všimnout, nejde jen o psychické příznaky, ale také i fyzické, které ovšem úzce souvisejí s těmi psychickými. Nemocnou osobu byste neměli nechávat delší dobu o samotě, protože by si v krajních případech mohla i ublížit.
Závěrem léčba
Léčit panickou poruchu můžete dvěma způsoby. Tím prvním je pravidelné chození k psychiatrovi, který se bude snažit s pacientem mluvit tak, aby z něj veškeré emoce a strach dostal. Druhým typem léčby jsou speciální léky. Je ale doporučováno obě léčby mezi sebou kombinovat.