Častým problémem, který nás v noci nenechá spát může být trauma, které jsme si prožili například v dětství. Nezáleží teď ovšem na tom, kdy jste dané trauma prožili, ale jak se s ním snažíte žít nebo se ho, popřípadě zbavit. Je pochopitelné, že ne vždy to jde. Některá traumata se v nás zachovávají po celý život. Pojďme se na psychické trauma podívat ze všech směrů.
Psychické trauma
Druhů traumatu je několik. Pokud prožijete nedej bože ošklivou autonehodu, projeví se to následně u vás převážně po duševní stránce. Neustále se vracející sny vás poté nenechají v noci klidu spát. Kromě duševního stavu se ovšem trauma dokáže podepsat i na vašem zdraví. Zůstaneme u autonehody. V případě ošklivé autonehody si z ní můžete ponechat trvalé následky, které budete mít každý den, po zbytek svého života na očích. Když se k tomu přidají duševní obtíže, může to s vaší psychikou vážně zamávat.
Jak už ale název napovídá, pojďme se konkrétně podívat na duševní neboli psychické trauma, které je způsobováno konkrétními událostmi. Nemusí se nutně jednat o dopravní nehodu. Příkladů je daleko více. Jedním z nich může být například špatné dětství, během kterého jste viděli několik nehezkých momentů, které ve vás zanechaly nepříjemné zážitky. I přes to, že se to stalo v dětství, občas si na ně bohužel vzpomenete, a to nejenom přes den, ale i v noci.
Léčení psychického traumatu
Léčba psychického traumatu nemusí být vůbec snadná. Z předchozího odstavce víte, jaké události mohou k těmto nepříjemným projevům přispět. Následně bude záležet na tom, jak moc závažná daná událost byla a kdy se stala. Postupem času se s ní nejspíš naučíte žít. Pokud se jedná o čerstvou událost, měli byste se obrátit na odbornou pomoc. Hlavní prioritou, jak se z psychického traumatu dostat je podpora blízkých a trpělivost. Pokud vzdáte léčbu předčasně, budou se vám špatné vzpomínky vracet.