Rakytník je rostlina jejíž využitelnost je opravdu široká a má řadu příznivých účinků na zdraví. Často se o něm hovoří jako o zcela jedinečné rostlině budoucnosti. Není náročný na pěstování, proto se může vyskytovat téměř kdekoli, i když výskyt je především v oblastech Číny, Nepálu, Indii a Sibiři.
Rakytník a jeho skutečný význam
Rakytník je opadavý, dvoudomý trnitý keř či strom, jehož květy rozkvétají před olistěním. Plodí většinou každým druhým rokem a oranžové bobulky by se měly setřást až po prvních mrazících. Konzumují se čerstvé i sušené, vyrábějí se z nich šťávy a marmelády. Ze semen se zase lisuje olej a plody i listy se využívají na čaj. Látky obsažené v plodech obsahují vitamíny A, C, E a K1, které podporují imunitní systém a mají tak pozitivní vliv na obranyschopnost organizmu. Současně dobře působí na regeneraci pokožky, proto se často využívá při výrobě kosmetiky. Na poškození kůže či sliznic se zase užívá rakytníkový olej, který dokáže tlumit bolest při omrzlinách či popáleninách. Často se také používá při léčbě akné nebo alergií. V případě vnitřního užívání poté pozitivně ovlivňuje činnost jater nebo slinivky.
Rakytník dorůstá výšky kolem dvou až tří metrů, větve jsou slabě trnité a listy jsou na rubu stříbřitě šedé, zatímco vrchní strana je sytě zelená. Celkově působí trochu cizokrajně. Jelikož je rostlina dvoudomá s jednopohlavnými květy, pro úspěšné pěstování musíme pořídit obojí sazenice-samčí i samičí. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která nemá ráda stín a nesvědčí jí ani příliš zamokřená místa. Vysazuje se na jaře i na podzim ve vzdálenosti cca 3 metrů od sebe. Plodit však rakytník začíná až čtvrtým rokem po výsadbě. Do té doby je pouze okrasným keřem. Ani samotná sklizeň není jednoduchá.
Zdravý životní styl naleznete i v rakytníku
Plody jsou drobné peckovičky, které hustě obrůstají větvičky a přístup stěžuje trnitý obrost. Nevzniká téměř žádný odpad, jelikož plody se dají konzervovat, sušit či lisovat, a listy, kůra a výhonky se používají na přípravu čajové směsi. Plody se dají konzervovat několika způsoby: mrazením, naložením do alkoholu, kompotováním nebo sušením. Mezi časté produkty patří sirup pro děti, šťáva, marmeláda či rakytníkový med. Ne všem ovšem musí výrobky z rakytníku chutnat.
Má specifickou vůni i chuť, které se chvíli vstřebávají. V současné době se významně rozšířila i samotná nabídka rakytníku. Ke starším odrůdám přibyly novější, které často plodí mnohem větší bobule nebo mají jinak zbarvené plody. Objevují se i keře bez trnů. Pěstitelé samozřejmě upřednostňují odrůdy s většími plody, atraktivnějším zbarvením či menším množstvím trnů, což umožňuje mnohem jednodušší sklizeň.
Závěrem pár slov
Pokud jste doposud rakytník nezkoušeli v různých čajích nebo bylinkách, měli byste jej zvážit. Rozhodně nic nedáte za to, když alespoň tuto opadavou dřevinu vyzkoušíte. Jak bylo uvedeno v odstavcích výše, je bohatý na spoustu vitamínů a složek, které jsou člověku prospěšné.