V jednoduchosti by se dalo říct, že každý trpí nějakou fóbií. Pokud si myslíte, že tomu tak není, pak se hluboce mýlíte. Možná jste se jen doposud nestřetli s danou věcí nebo zvířetem, ze kterého máte strach. Právě z tohoto důvodu nebyl tím pádem odhalen. Věděli jste však, že existuje také sociální fóbie? Pojďme na ni nahlédnout z blízka.
Sociální fóbie se dá léčit
Sociální fóbie je relativně jednoduchá na odhalení, protože se jedná o lidi, kteří se bojí kontaktu s dalšími osobami. Pokud máte mezi svými známými nebo rodinou někoho, kdo se vám a ostatním vyhýbá, pak byste měli mít přinejmenším podezření. Tito obyvatelé mají v hlavách pouze jednu věc, a tou je, že se nesmí za žádných okolností ztrapnit. Jestliže by mluvili s další osobu či dokonce osobami, byli by neklidní. Především proto, že mohou v komunikaci snadno udělat chybu, která by je stála zesměšnění.
Sociální fobie ovšem není čistě jen o osobní komunikací. Týkat se může v horších případech i telefonování. I při této činnosti mají nemocní lidé pocit, že jsou sledování a jakákoliv chyba by je mohla zničit, co se týče trapasů apod. Tato nemoc se většinou projevuje už od dětství a může být zapříčiněna přísnou výchovou, kdy je jedinec rodiči podceňován. Dalším důvodem je škola, kde mohlo být dítě například šikanováno za to, že neumí komunikovat s lidmi nebo se plně vyhýbá společnosti.
Nervozita je na místě
Je pochopitelné, že se každý občas bojí kontaktu s lidmi. Pokud vám o něco jde, je mírný stres zcela na místě. Nemocní lidé, kteří trpí sociální fóbií mají však obrovské úzkosti, které mohou vést až k tomu, že daná osoba uteče nebo se schová. Dělají to jen kvůli tomu, aby se vyhnuli povinnostem a kontaktu s dalšími lidmi. Nemusíte se bát, že by se toto onemocnění neboli fóbie nedala léčit.