Bakterii streptokoka zná s největší pravděpodobností většina z vás. Pokud jste v minulosti podstoupili spálu, pak jste měli možnost se s bakterií v uvozovkách setkat. Spála je totiž onemocněním, za které může právě tato bakterie. Bakterie streptokoka uvolňuje tzv. toxiny, které následně mohou za spálové vyrážky. Je dobré vědět, že existují celkem tři typy tohoto onemocnění, takže se onemocnění může dostavit znovu, ovšem s tím rozdílem, že se bude jednat o jiný druh.
Spála je onemocněním streptokoka
Pokud jste však jeden z těchto tří druhů už v minulosti prodělali, máte vytvořené obranné protilátky, takže spálou stejného druhu již nemůžete být nakaženi. To ale neznamená, že se u vás nemůže objevit jiný druh, proti kterému bohužel nemáte v těle vytvořené protilátky. Ty se vztahují čistě jen na stejný druh spály, který jste v minulosti prodělal. Pokud vaše dítě onemocní, je dobré vědět, že má spála v České republice ohlašovací povinnost. To platí i o vás v momentě, kdy je vaše dítě nakaženo. Většinou se o tento proces postará váš lékař.
Spála se nejčastěji objevuje u dětí, kteří dosáhli věku dvou let a pokračuje až do třináctého věku dítěte. Samozřejmě mohou být i výjimečné případy, kdy se spála objeví buď to u menších nebo naopak větších dětí. Tato skupina je však nejohroženější, takže je potřeba se na to předem připravit. Zvlášť v těchto měsících, kdy je spála na samotném vrcholu, vzhledem k tomu, že začínají chladnější měsíce. Snížit riziko nákazy je prakticky nemožné a nelze se tedy tomuto onemocnění vyhnout. Pokud má být vaše dítě napadeno touto bakterií, s největší pravděpodobností se tak i stane.
Diagnostiku musí potvrdit lékař
Možná některé z vás zajímá, jak se diagnostikuje a následně potvrzuje onemocnění nazývané spála. Pokud máte doma u svého dítěte podezření, že se začínají projevovat prvotní příznaky spály, které jsou doprovázeny nepříjemnou červenou vyrážkou, měli byste ho ihned vzít k lékaři. Ten se na něho podívá a začne vyšetřovat jednotlivé příznaky, které jste u dítěte zaznamenali. Na základě těchto příznaků tak lékař udělá diagnostiku, která v konečné fázi potvrdí nebo vyvrátí vaše podezření. Pokud bude podezření potvrzeno, postupuje se dále, podle toho, v jakém je onemocnění stádiu.
Občas se může stát, že dítě musí podstoupit různé další vyšetření a testy, které se týkají krve. Ta prokáže, jestli se v ní objevuje přítomnost protilátek pro streptokokovi či nikoli. V případě, že bude test nejasný, postupuje se dále, čímž se zjišťuje také hodnota CRP, která se dělá tím, že se odebere krev z prstu dítěte. Diagnostika se tak může nemile prodloužit, na druhou stranu ovšem stojí za to si vyčkat, abyste měli jistotu, zda se jedná o spálu nebo jiný druh onemocnění.
Příznaky a léčbu spály byste měli znát!
Spálu si můžete z počátku splést s několika jinými nemocemi. To ovšem není žádnou novinkou, protože větší množství nemoci má velmi podobné nebo dokonce stejné prvotní příznaky. Ty se liší pouze v síle nebo v malém detailu, kterého si na první pohled nemusíte tak ani všimnout. U spály se nejprve začne objevovat bolest hlavy, kterou poté doprovází také bolest v krku. Z těchto dvou příznaků by vám ani v nejmenším nebylo jasné, o jaké onemocnění se jedná. Dále je spála doprovázená také horečkou. Příznaky pokračují k červené a nepříjemné vyrážce objevující se na kůži dítěte. Inkubační doba je nanejvýš pět dnů.
Přejděme nyní k samotné léčbě, ačkoli nejste lékařem, měli byste ji jako rodiče znát. Spála se v první řadě léčí antibiotiky, které se dítěti podávají. Mezi nejčastěji využívané antibiotika patří tetracyklin nebo penicilin. To se odvíjí od toho, jaká je u dítěte momentální situace. Pacienty s menšími příznaky a průběhem nemoci je možné léčit svépomocí v domácím prostředí. Pokud je ovšem spála u dítěte rozjetá v horším stádiu, nezbývá lékařům bohužel nic jiného než dítě hospitalizovat. V nemocnici se o dítě s těžší formou spály postarají daleko lépe. Mimo jiné je nutné hlídat jeho celkový stav.