Ačkoliv se o této problematice příliš nemluví, je potřeba si připustit, že je mezi námi. Kromě toho většina české populace ani neví, že něco takového existuje. Řeč je o syndromu vyhoření, kterým trpí velké procento obyvatel. I přes to, že ve vašem okolí nikoho s tímto syndromem neznáte. Syndrom vyhoření může být zapříčiněn několika faktory. Společně se na ně podíváme.
Syndrom vyhoření v sobě ukrývá více
Syndrom vyhoření má negativní vliv nejenom na psychickou stránku, ale i tu fyzickou. Postupem času totiž může špatně působit na náš zdravotní stav a tím ho zhoršit. Příčinou tohoto syndromu bývá z většiny části práce. Zvlášť pokud se neustále točíte ve stereotypu nebo máte špatné pracovní podmínky. Časem vás to na tolik omrzí, že se začnete točit v jakémsi kruhu, ze kterého nebudete moct vystoupit, protože budete zmaten. Dalším faktorem, který na věci příliš nepřidává je stres. Ten má také svůj podíl viny.
Syndrom vyhoření by se za žádných okolností neměl podceňovat. Napadnout může i zdravé jedince, kteří doposud žádné problémy se zaměstnáním nebo stresem neměli. První příznaky působí nenápadně, takže nelze v začátcích odhalit, o co přesně se jedná. V rozjetějším stádiu ztrácí daná osoba motivaci a chuť k práci, kterou do teď bez větších problémů vykonávala. Mimo jiné se začíná výrazněji projevovat stres, podrážděnost a zhoršení nálady.
Dá se syndromu předejít?
V kostce by se dalo říci, že ano. Jen je potřeba jít tomu naproti. Jestliže máte v práci špatné pracovní podmínky, je nutné je řešit a rozhodně to nenechat ležet. Syndrom vyhoření je z větší části o práci a budete-li pracovat v podmínkách, které jsou nepřijatelné a s nadřízeným, který si věčně stěžuje, může vás to dohnat až k samotnému syndromu. Omezit syndrom vyhoření lze také dodržováním zdravého životního stylu a volného času. Dopřejte si se svými blízkými nějaké zajímavé výlety, akce nebo jinou zábavu.