Žlutá zimnice patří mezi nebezpečná onemocnění, které přenáší nakažení komáři. Naštěstí se v České republice téměř nevyskytují, pokud však budete cestovat například do Jižní Ameriky nebo Afriky, měli byste být opatrní. Jde o virové onemocnění, které může vést až ke smrti, jestliže byste ho neléčili.
Žlutá zimnice
Vážná onemocnění se většinou nedají rozeznat, protože jejich příznaky jsou velmi podobné s klasickou chřipkou nebo bolestmi. Je tedy dobré nic nepodceňovat, a to převážně v momentě, pokud jste navštívili za poslední období jeden z výše uvedených kontinentů. V takovém případě je dobré se nechat vyšetřit, i přes to, že vás nic nebolí nebo nepociťujete na sobě žádné změny. Mezi prvotní příznaky patří například bolest hlavy, svalů nebo kloubů. Časem se onemocnění může rozvinout natolik, že se dotkne také vašich zad, začnete být unavení a mimo jiné budete mít pravidelnou nevolnost.
Nemoc je nevyzpytatelná, může se buď to sama uklidnit nebo projevit v dalších stádiích, které už bývají poněkud horší. Člověka postihuje v dalších stádiích například krvácející horečka nebo žloutenka. Co se týče krve, ta se může objevit také ve stolici. Kromě toho se po celém těle začnou objevovat velké modřiny, které jsou podobné jako při úderu.
Léčba žluté zimnice?
Léčba je poměrně náročná a samotná nemoc nelze nikdy stoprocentně vyléčit. Pomocí léčby ji můžete maximálně zmírnit, což vede k tomu, že se zbavíte šílených a nepříjemných bolestí. Pokud chcete riziko před odjezdem do těchto zemí snížit, měli byste se nechat očkovat. Je to jediná obrana, která v jisté míře zabírá. Jakmile už je pozdě a pacient je tímto onemocněním nakažen, musí pravidelně docházet na léčení. I to není stoprocentně jisté, protože se stav pacienta může naopak zhoršovat, a to až do fáze, kdy mu budou selhávat ledviny.
Na závěr tedy zopakujeme důležitou radu, kterou je očkování. To byste měli absolvovat před odcestováním do Afriky nebo Jižní Ameriky.