Arytmie je onemocnění týkající se srdečního rytmu. Určitě vás ve škole učili frekvenci za klidového stavu. Ta se většinou pohybuje v rozmezí od 50 do 90 úderů za jednu minutu. Je dobré vědět, že v momentě, kdy budete sportovat nebo vykonávat fyzickou aktivitu, už se váš stav nedá vyhodnotit jako klidový, čímž dojde také ke změně frekvence.
Arytmie je poruchou srdečního rytmu
Jak už můžete vědět z prvního odstavce, arytmie je onemocnění týkající se srdečního rytmu. Jinými slovy to znamená, že srdeční rytmus nemusí být pravidelný. Druhým problémem, kterého se arytmie týká je sice pravidelný rytmus, za to však buď zrychlený nebo zpomalený. Bavíme se stále ovšem o klidovém režimu, nikoli fyzické aktivitě nebo sportu. Je tedy dobré vědět, jak poznat případně arytmii a kdy se dá váš stav vyhodnotit jako klidový. Určitě si nemůžete frekvenci měřit po dlouhodobém běhu, který rval několik desítek vteřin nebo pár minut.
Poruch týkající se srdečního rytmu je několik. Některé z nich nevykazují žádné známky nebezpečí, co se týče vašeho zdraví, jiné mohou být až přímo fatální. Závisí na tom, o jaký problém se konkrétně jedná. Ať už ale jde o cokoli, bez lékaře byste dále neměli postupovat. Arytmie může být nebezpečná a odvíjí se to od toho, jaká je porucha přímo u vás. Mezi hlavní příznaky arytmie patří tlak na hrudi, kratší dech nebo pocit dušnosti. V neposlední řadě také bušení srdce, které je velmi nepříjemné. Za méně časté příznaky se následně považují také závratě a nevolnosti, případně točení hlavy.
Dva typy arytmie
Arytmii rozdělujeme do dvou kategorií, podle toho, jaké jsou u vás příznaky. Máte-li například motání hlavy, závratě nebo u vás dochází ke krátkodobým výpadkům vnímání, pak máte typ nazýván bradyarytmie. Jestliže se naopak objevují výše uvedené příznaky, kterými je bušení srdce, tlak na hrudi či obdobný projev, máte druhý typ tohoto onemocnění. Ten se nazývá tachyarytmie. Ani jeden z nich není dobré brát na lehkou váhu, protože, jak jsme uvedli výše, nebezpečné až fatální mohou být svým způsobem oba. Arytmie se dá léčit, jen se musí vědět jak. První metodou je laparoskopicky.
Pokud vás zajímají další způsoby léčby, seznamte se také s chirurgickým zákrokem nebo léky. Opět závisí na tom, co vás konkrétně trápí a jak velké jsou vaše obtíže. Léčba bude individuální a odlišná u každého pacienta. Téměř každé onemocnění má také své klasické rady, které vynalezly naše babičky a dědečkové. Pokud byste se zajímali dále o domácí léčbu, museli byste začít vyhledávat suroviny s obsahem hořčíku. Kromě hořčíku se mimo jiné obraťte na rybí tuk a rybí produkty. Ty obsahují, jak jistě všichni víte omega 3 mastné kyseliny.
Jak probíhá vyšetření?
Lékař potvrdí arytmii pouze za pomoci elektrokardiografie, jinými slovy se tomuto vyšetření také říká EKG. V případě, že pacient trpí slabšími projevy arytmie, která nepůsobí pokaždé, používají lékaři také HM (Holterovy monitorace). Svým způsobem se jedná o podobné vyšetření, jako je EKG, jen s tím rozdílem, že je daleko menší. Další rozdíl spočívá v tom, že má pacient tento přístroj několik hodin u sebe. Arytmii se dá alespoň z jisté části vyhnout, a to tím, že přestanete pít alkohol, nápoje s obsahem kofeinu, snížíte příjem tuků a omezíte nebo přestanete plně kouřit.
Místo těchto nezdravých věcí vyhledávejte spíše fyzickou nebo sportovní aktivitu. Lékaře se snažte vyhledat v okamžiku, kdy se u vás objeví první příznaky. Nezávisí teď na tom, jestli se bude jednat rovnou o bušení srdce nebo závratě. I takové závraty se musí zavčasu řešit, jinak se mohou z toho vyklubat nemalé zdravotní komplikace. Jestliže máte podezření na arytmii, neignorujte tento stav, konec konců se jedná o vaše zdraví, kterého byste si měli plně vážit.