Bronchitida je onemocnění týkající se zánětu průdušek. Forma tohoto onemocnění se řadí do dvou skupin, přičemž první je tzv. akutní a druhá chronická. Pokud bychom se blíže podívali na akutní bronchitidu, zjistíme, že se rozvíjí většinou po nachlazení. Jinými slovy najednou neboli nenadále. Druhá forma onemocnění je spíše dlouhodobého trvání, kdy jsou dýchací cesty pod neustálým zatížením. Většinou z důvodu prachu nebo kouře.
Bronchitida
Ať už se jedná o jakoukoliv formu, v obou případech se jedná o zánět, jak jste si konec konců mohli všimnout i v předchozím odstavci. Přesněji by se zánět dal definovat jako zánět dýchacích cest, které se nacházejí v plicích našeho těla. Příčin může být spoustu, mezi nejčastější však patří bakterie a viry. Bakterie a viry mohou za velké množství onemocnění, a tak je potřeba být opatrnější. Jakmile bakterie a viry napadnou vaše tělo a způsobí vám bronchitidu, začne se u vás objevovat nepříjemný kašel, který se během dne několikrát opakuje. Jestliže se onemocnění stupňuje, kašel bývá silnějšího rázu.
S největší pravděpodobností vás nyní budou zajímat příznaky zánětu průdušek. Jak jistě víte, mnoho onemocnění se velice podobá, takže je obtížné ho idenfitikovat po prvním dni. Jestliže nemáte jistotu toho, že se skutečně jedná o zánět průdušek, je na místě navštívit co nejdříve lékaře. Tento krok proveďte pochopitelně i v momentě, kdy si jistí jste. Kromě kašle, o kterém jsme se zmiňovali v předchozím odstavci patří k příznakům také vykašlávání hlenu, dýchací obtíže nebo bolest v zádech. U některých lidí se mimo jiné může objevit také rýma, bolest v krku nebo zvýšená teplota.
Nahlédněme na léčbu
Jedná-li se o akutní formu bronchitidy, musíte dodržovat jistá pravidla, aby vaše léčba byla, pokud možno co nejúspěšnější. Mezi ně patří například úplný klid. Za klid se považuje ležení na lůžku, bez provádění domácích prací. Hodně pacientů toto onemocnění podceňuje a dále provádí veškeré domácí práce. V další fázi je nutné brát léky, které si poradí s případnou horečkou. V neposlední řadě pak nejspíš dostanete léky na klidnou noc.
Jestliže je infekce bakteriálního rázu, pacient dostane k výše uvedeným lékům také antibiotika. U druhé formy onemocnění je zapotřebí léčbu směřovat k rozšíření dýchacích cest. Jedině tak se následně pacient bez větších problémů dokáže nadechnout. Právě z tohoto důvodu užívá pacient bronchodilatační léky, které jsou určený převážně na problémy zmiňované výše. Je potřeba vás předem upozornit na to, že léky nemusí v některých případech plně stačit. V takové situaci je pacientovi podán kyslík.
Čaje jsou taktéž léčivou metodou
Bronchitida se dá léčit i pomocí čajů. Samozřejmě nesmíte spoléhat čistě jen na tyto nápoje. I při pití čajů byste se měli držet léčby, o které jsme vám napsali více informací v předchozích odstavcích. Celkově na zánět průdušek pomáhá heřmánek, který je vynikajícím lékem na velkou část onemocnění. Pokud se chcete zbavit či omezit bolesti v krku a dráždivost, sáhněte po zázvoru. Jeho pálivé účinky vám pomohou výrazně omezit bolesti, jež vás doprovází. Délka celkové léčby závisí na tom, v jaké fázi onemocnění je. Kromě toho má také vliv na léčbu i samotná síla onemocnění.
Počítejte ovšem s tím, že minimálně jeden týden budete muset zůstat v klidovém režimu. Rozhodně ale nemáte vyhráno, léčba se totiž může posunout až na několik týdnů. Každý případ je individuální, takže dosti bude záležet na tom, o jakého pacienta se jedná a jakou formu onemocnění má. V neposlední řadě mohou léčbu ovlivnit také rady lékařů. Budete-li se jimi řídit, léčba bude významně nižší než v momentě, kdy léčbu budete sabotovat.
Na závěr máme rado pro těhotné maminky. Samotný zánět průdušek není nijak nebezpečný pro vás ani vaše dítě. Pokud ovšem bude onemocnění častějšího rázu nebo pocítíte velmi častý a zároveň silný záchvat dusivého kašle, může to ohrozit váš plod nebo vyvolat předčasný porod.