Máte angínu, a i přes to chodíte do práce a fungujete ve stejném režimu, jako když jste zdraví? Pak byste se měli nad tímto článkem pozastavit. Angína patří mezi vážnější onemocnění, které vám mohou přivolat další zdravotnické komplikace. Pokud ji tedy budete podceňovat, snadno se může stát, že zasáhne i vaše srdce. Jinými slovy s nevyléčenou angínou riskujete poškození svého srdce.
Angína
Nejčastějšími problémy u angíny jsou bakterie. Následně v menším míře mohou za toto onemocnění viry, které se na člověka mohou dostat. Jestliže nevíte, co se pod angínou ukrývá, pak je to zánět mandlí. Tento název už většině lidi více napoví, a právě proto byste měli být opatrnější. Máte-li angínu a první její příznaky, je dobré si zajít k lékaři, aby vám onemocnění potvrdil či vyvrátil. Jestliže si myslíte, že onemocnění přechodíte, mýlíte se. Ano, za pár dnů vám může být lépe, ale pouze dočasně. Angína se poté vrátí, jen s tím rozdílem, že bude daleko silnější.
Dostáváme se do fáze, kdy se angína může přenést i na vaše srdce a nějakým způsobem ho poškodit. Musíte myslet na to, že angína není rýma, se kterou lze běžně fungovat a chodit do práce. Mezi prvotní příznaky patří například bolest a nepříjemné škrábání v krku. Jakmile následně polykáte jídlo, máte nemalé problémy ho přijmout. Zvlášť větší kusy. Je tedy dobré si jídlo nakrájet na co nejmenší kostičky, aby bolest při polykání byla nejmenší. Angína má také za příznak červené, až oteklé krční mandle, na kterých se místy nacházejí bílé skvrny.
Další příznaky mohou přijít
Každý člověk je jiný, a to včetně fungování imunitního systému. Zatímco u někoho se projeví pouze pár výše uvedených příznaků, u jiných toho může být daleko více. K dalším příznakům patří například ucpaný nos, silnější bolest hlavy i uší a teploty, které šplhají nad 38 stupňů celsia. Každé onemocnění s sebou přináší několik příznaků a záleží jen na tom, koho daná nemoc napadne a jak se u člověka začne postupem času projevovat. Angína mimo jiné může vyvolat také zimnici. V momentě, kdy lékař angínu potvrdí, nasadí v nejčastějších případech antibiotika. Dále pak musíte počítat s klidovým režimem.
Ten je u angíny opravdu velice důležitý, jak jsme již uváděli v předchozích odstavcích. Pokud byste klidový režim nedodržovali, jednak by se léčba protáhla a jednak by se onemocnění mohlo rozvíjet na další orgány nebo části těla, mezi které patří i samotné srdce. Není-li u lékařů potvrzen původ onemocnění, vyčkává se na další výsledky. Teprve až poté, co se zjistí určitá fakta, pokračuje se v nasazování léků a v celkové léčbě. V čekací době vám lékaři budou podávat pouze léky na snížení horečky a proti bolestem. Kdy se angíny bát nejvíce a jak dlouho trvá léčba? Pojďme se na to podívat.
Kdy se angíny bát nejvíce?
Bakterie a viry, co se týče angíny nejčastěji napadají během zimního období, kdy je celkový imunitní systém více ohrožen. Je to dáno nízkými teplotami. Bránit se proti angíně svým způsobem nelze, a to i přes to, že se budete důkladněji oblékat. Jestliže se viry a bakterie pohybují ve vašem okolí, bude záležet pouze na imunitním systému, jestli si s tím dokáže poradit či nikoliv. Jakmile ale máte podezření na první příznaky, okamžitě navštivte lékaře. Ten vám onemocnění potvrdí nebo vyvrátí, jak jsme již psali v odstavcích výše. Angína vás ale přece jenom může napadnout i v létě.
Nejohroženější jste v momentě, kdy přecházíte z příliš vysoké teploty do nízké nebo naopak. Náhlá teplotní změna tělu rozhodně nepřidává. Někteří pacienti mají mimo jiné problémy také s místnostmi, ve kterých se nachází klimatizace. Léčba angíny trvá většinou jeden týden až deset dnů. Budete-li léčbu ignorovat, může se léčba výrazně protáhnout.