Pálení žáhy je problém mnoha lidí. Jde o velmi nepříjemný pocit, při kterém vám připadá, že si musíte vyrvat hrudník z těla. Pociťujete nepříjemně pálivý pocit na hrudníku. Velmi časté to je v období těhotenství. I ženy, které na pálení žáhy netrpěly, to najednou pociťují. Ovšem nemusíte se bát. Většinou tento příznak na konci těhotenství vymizí. Víte co na pálení žáhy, aby se vám ulevilo?
Pyróza neboli pálení žáhy – příčina
Čím to může být způsobeno? Jak už jsme zmiňovali jednou příčinou je těhotenství. Co to ale může být u ostatních lidí? Zapříčiněno to je například návratem obsahu žaludku do jícnu neboli gastroezofagálním refluxem. Způsobeno to může být také vaším životním stylem a stravou. Proto je důležité vědět, co na pálení žáhy jíst a co naopak ne.
Dlouhodobé obtíže
Pokud pálením žáhy trpíte příliš dlouho, zajděte si k lékaři. Jestliže vám řekne, že musíte změnit váš životní styl, je to opravdu nutné. Začněte tím, že přestanete kouřit a pít alkohol. Toto jsou dva základní faktory, společně s pohybem. Pohyb je pro váš životní styl velmi důležitý a snižuje riziko pálení žáhy a návratu natráveného obsahu do jícnu.
Čemu se vyvarovat?
Ze své stravy musíte vyloučit sladkosti a smažené pokrmy. Ostré koření, a to převážně chilli způsobuje také pálení žáhy. Pozor dejte také na směsi koření, nikdy totiž nevíte, co přesně v tom je. Vyvarujte se také instantním pokrmům nebo příliš horkým a příliš studeným potravinám.
Co na pálení žáhy?
Potraviny, které vám pomůžou v akutním stavu pálení žáhy, jsou například mandle či mátové lístky. V ústech je přežvykujte. Pomoct vám může i jedlá soda. Pokud ji však využíváte často, má to nepříznivý vliv na žaludek. Mléko a kefír na pálení žáhy působí velmi příznivě. Nebojte se využít kyselé okurky, bylinkové čaje nebo kandovaný zázvor. Nezapomeňte na pravidelný příjem tekutin, a to převážně čisté vody.