Avitaminóza je onemocnění, které má za následek nedostatečné množství určitého typu vitamínu. Důvodu, proč tomu tak je může být mnoho. Mezi nejčastější důvody patří například malá zásoba, která se odvíjí od toho, že daná osoba nekonzumuje potraviny s určitým typem vitamínu. K dalším důvodům patří například porucha trávení nebo střevní mikroflóry.
Avitaminóza
Avitaminóza je v České republice opravdu výjimečná, takže ji u nás má malé procento obyvatel. Daleko častějším onemocněním, které je relativně podobné tomuto je hypovitaminóza. To, jak se nemoc bude vyvíjet záleží na mnoha faktorech. Tím nejdůležitějším je typ vitamínu, který v těle člověka chybí. Pokud vašemu tělu chybí například vitamín B, může se u vás začít projevovat slabost či dokonce velká únava. U vitamínu A je to zase noční slepota nebo špatně zbarvená viditelnost. Pochopitelně i dalších vitamínů se týká toto onemocnění. Co byste o něm měli dále vědět?
Vitamín B se dále dělí na několik dalších podkategorii, jako je například vitamín B12, vitamín B3 apod. Tyto tzv. podkategorie přinášejí další komplikace, ke kterým patří například bledost, krvácení z určitých míst nebo chudokrevnost. Vitamín C se stará o náš imunitní systém a v případě, kdy jej máme v těle málo dochází k tomu, že se naše tělo necítí plně v kondici. Začínáme mít problémy s imunitním systémem, krvácením z dásní nebo z kůže a tak dále. Podobně je na tom i vitamín K, který rovněž způsobuje krvácení. Jak jsme ale naznačili, vitamínů je daleko více.
Kdo patří k rizikové skupině?
Možná se ptáte na to, jaká skupina je nejrizikovější. S přesností se to nedá říci, ovšem na druhou stranu by opatrní měli být lidé vyššího věku. Ti mohou na některé vitamíny často zapomenout, čímž dochází k tomu, že se vystavuji riziku výskytu tohoto onemocnění. Vitamíny se dají doplňovat i pomocí vitamínových doplňků. Ty jsou většinou v tabletové formě. Jen je zapotřebí dohlédnout na to, aby to daná osoba skutečně aplikovala. K rizikové skupině ale nepatří jen lidé staršího věku. Víte, u koho se mohou tyto problémy ještě objevit? Následujte nás.
K další rizikové skupině patří lidé s poruchou příjmu potravy. Tito lidé nedokážou potravu přijmout, takže se k nim žádné potřebné vitamíny nedostanou. Za následek to může mít právě avitaminózu. Tady je potřeba v první řadě řešit problém s poruchou příjmu potravy, teprve následně až tento problém, který však úzce souvisí se samotnou poruchou. Třetí ohroženou skupinou jsou těhotné ženy. V jiném stavu musíte myslet na to, že svým způsobem živíte dvě osoby, a tak je potřeba k tomu přistupovat. Na závěr jsou ohrožení i alkoholici. Alkohol totiž vytrácí z těla potřebné vitamíny.
Léčba onemocnění
Léčba většinou probíhá formou doplnění chybějícího vitamínů nebo chybějících vitamínů, záleží na tom, zda se jedná pouze o jeden druh vitamínů nebo jich v těle chybí hned několik. Chybějící vitamíny lze doplnit vitamínovými doplňky ve formě tablet, což jsme vám naznačovali i v předchozích odstavcích. Jestliže tento druh léčby nezabírá, zapojuje se do léčby i injekční forma. Kromě doplnění vitamínů se na onemocnění užívají léky, které celkově zmírňují samotný průběh onemocnění. Tělo tak netrpí, jako v případě, kdy by léky nebyly podány.
Pokud máte pocit, že vašemu tělu nedopřáváte potřebné množství vitamínů, zaměřte se na svůj jídelníček a pokuste se ho nějakým způsobem upravit. Je dobré zařadit do jídelníčku ovoce, zeleninu a jídla, ve kterých se nachází velké množství vitamínů. Nejlepšími zdroji jsou ovšem ovoce a zelenina. Ovoce a zelenina v sobě ukrývá několik druhů potřebných vitamínů, takže pomocí jednoho plodu dokážete doplnit několik chybějících vitamínů. Množství ovoce a zeleniny se bude odvíjet od toho, jaké množství potřebujete svému tělu doplnit.
Na závěr
Jak jsme ale uváděli v předchozích odstavcích, v České republice se tento problém vyskytuje opravdu jen zřídka.