Protahujete se pravidelně? Pokud ne, je to chyba. Vaše tělo tak rychle zakrní a vy se nebudete moci ani pohnout. V horším případě si natáhnete nějakou šlachu či přímo seknete záda. To stejné se vám může stát i s krkem či jakoukoliv jinou částí těla. Cviky na protažení celého těla vám pomůžou nejen jako prevence, ale i jako léčba při bolestech.
Na věku nezáleží, aneb cvičte v každém věku
Mnoho starších osob tvrdí, že jsou na cvičení moc staří. To je právě omyl. Díky tomu jsou ještě méně ohební a cítí se starší, než jsou. To stejné platí u menších dětí. Většina lidí si myslí, že děti jsou ohebné dost, proto se protahovat nemusí. Mohou ale nastat úplně stejné problémy. Dítě zakrní a pak už se to bude těžko dohánět. Cvičte tedy v každé věku.
Jak začíná protahovací cvičení?
Začínáme od hlavy. Ukážeme si nějaké cviky na protažení horní části těla. Zahajte cvičení kroužením hlavy. Pohyby nesmí být prudké, ale pomalé a pořádné. Kružte nejdříve do jedné strany a následně i do druhé. Pokračujte sklopením hlavy. Pokud hlavu sklopíte dopředu, ucítíte velké protažení krku. Můžete si dopomoci rukami, díky kterým bude protažení ještě intenzivnější. Nakonec udělejte to samé se záklonem a ukloněním hlavy do boku.
Pokračujeme prostřední částí těla. Zde můžeme zařadit ruce a trup. Kružte rukama tak, abyste vystřídali jednotlivé části ruky. Nejdříve zápěstí, následně lokty a posléze celými pažemi.
Dalším cvikem je protažení rukou a hrudi. Ruce spojte za zády a natáhněte. Pak je zkuste dát co nejvýše. Ucítíte protažení prsních svalů a rukou.
Pro protažení trupu si dejte ruce v bok a dělejte kruhy vrchní částí těla. Nezapomeňte vystřídat i stranu. Trup si protáhnete také díky úklonům.
Cviky na protažení dolních končetin
Rozkročte si nohy a začněte se předklánět. Cítíte, jak vás to tahá za koleny? Děláte to správně. Další cvik je takzvaný motýlek. Posaďte se na zem a spodek chodidel spojte k sobě. Nyní tlačte kolena směrem dolů, ucítíte protažení třísel.