Popáleniny nás mohou svým způsobem zasáhnout téměř kdekoli. Nemusí se nutně jednat čistě jen o elektřinu, oheň nebo chemikálie, které jsou pro naši kůži nebezpečné. Popálit se člověk může také díky slunce. V tomto případě se tedy jedná o příliš silné sluneční paprsky nebo horko. Zvlášť v momentě, kdy má člověk citlivou kůži. Bez opalovacího krému by rozhodně neměl vycházet ven. Popáleniny se dále rozdělují do několika kategorií.
Popáleniny jsou pro člověka nebezpečné
Ať už se jedná o nejmírnější nebo nejzávažnější stupeň, v obou případech mohou být popáleniny životu nebezpečné. Kromě toho bývají nepříjemné, a to převážně z pohledu bolesti. Při požárech, kdy člověk nevnímá okolí může shořet během pár vteřin, je tedy dobré být vždy obezřetní. To neplatí jen pro oheň, ale také různé pokusy s chemikáliemi. V České republice se ročně stane několik případů, kdy byl člověk vážně zraněn právě při různých pokusech. Ty se mohou objevit jak u začátečníků, tak zkušených lidí, kteří se chemikáliemi živí v práci. Dost často ovšem za podobné případy mohou začátečníci. Ti zkoušejí pokusy z internetu na vlastní nebezpečí v domácích podmínkách.
Jak jsme uvedli v prvním odstavci, popáleniny se dělí na více podkategorií. Jde o tzv. tři stupně, které se odvíjí od toho, o jak závažná popálení jde. Do prvního stupně spadají ty popáleniny, které s sebou nesou jen mírné příznaky. Těmito příznaky může být například rudá kůže. Jde sice o bolestivé zranění, ovšem na druhou stranu se dá mluvit ještě o jakémsi štěstí, že se oheň lidské kůže nedotkl hlouběji. Vedle bolesti se mohou objevit otoky. Nemusíte se bát, že budete mít následky, tento stupeň popálenin se většinou zahojí do 10 až 20 dnů.
Druhý a třetí stupeň popáleniny
Možná tomu nebudete věřit, ale popáleniny druhého stupně patří mezi nejbolestivější zranění, alespoň v oblasti popálenin. Dochází k tomu, že se na lidské kůži začnou tvořit puchýřky a jizvičky. Jizvičky se však mohou vytratit bez trvalých následků, jestliže se o ně budete důkladně starat. Dále musíte pravidelně navštěvovat lékaře na kontroly. Celkové hojení trvá v řádech týdnů, takže s tím budete muset počítat.
Třetí stupeň popálenin bývá méně bolestivější než předchozí poranění. Je to zapříčiněno tím, že u tohoto stupně se kůže zbarvuje do hnědočerné barvy nebo šedé, což má za následek velké poškození kůže, která se také dotýká nervového zakončení. Právě proto nebývají bolesti tak silné, kůže je prakticky odumřelá a léčba se většinou neobejde bez transplantace kůže. Léčba se tady prodlužuje na několik měsíců. V neposlední řadě zůstávají jizvy, které mohou být dosti vidět.
Jak pomoct člověku s popáleninami?
Možná vás zajímá, jak máte pomoct člověku, který byl zrovna před vašima očima popálený. V první řadě musíte odstranit příčinu neboli samotný zdroj tepla. Pokud se jedná o oheň, nejlepším prostředkem bude například mikina, prostěradlo nebo voda. Jestliže se jedná o elektrický úder nebo jinou příčinu, měli byste poraněného dostat do bezpečí. Samozřejmě tím nesmíte ohrozit sami sebe, v některých situacích totiž budete jediní, kdo se v blízkosti bude nacházet, tudíž i jediní, kdo dotyčnému může zachránit život.
Dále musíte popáleniny chladit. Po příjezdu ambulance se o vše postarají už oni, prostřednictvím vybavení, které u sebe pro tyto případy mají. Vaše první pomoc mu však s největší pravděpodobností zachrání život a také i omezí další možná rozrůstání popálenin. Pokud nechcete do této situace přijít nebo ji chcete zamezit, měli byste se vždy seznámit s prevencí a podobným místům se vyhýbat. Jestliže se jedná o nové zaměstnání, seznamte se s možnými riziky, BOZP i přístroji, které budete obsluhovat. Pomocí prevence omezíte možnost popálení sebe nebo někoho jiného. Před jakoukoli činností prvně přemýšlejte, teprve poté až konejte.