Rýma patří mezi časté onemocnění. Toto onemocnění by se vlastně dalo označit za nejčastější akutní onemocnění, které se u člověka může objevit. Napadá nás prakticky každým rokem. Rýmu můžete dostat v jakémkoliv období. Pochopitelně je daleko vyšší pravděpodobnost, že rýmu získáte na podzim nebo v zimě.
Rýma
Jak jste si mohli všimnout v předchozím odstavci, rýma je akutní onemocnění. Při rýmě trpí zejména sliznice nosní dutiny. V noci tak nemůžete spát, protože máte neustále plný nos. Mnohdy vám nepomáhá ani smrkání. Ve chvíli, kdy si lehnete, nos je opět během pár vteřin plný. Ačkoliv není rýma zařazená do nebezpečných onemocnění, dokáže člověku na pár dnů nepříjemně zkomplikovat život.
U rýmy je omezená průchodnost nosu. Nos a částí těla s ním spojené nepracují tak, jak by měli. Jak bylo uvedeno výše, projevuje se to častějším smrkáním a neustále plným nosem. Kromě toho lze rýma snadno poznat i podle změny hlasu. Tohoto procesu si všímá především vaše okolí. U rýmy tak často dochází k odřeninám a podrážděním nosu. Jakmile onemocníte rýmou, pořiďte si kvalitnější kapesníky. Nos budete mít s největší pravděpodobností podrážděn a odřen, ale daleko později než u nekvalitních a levných kapesníků.
Jak se dá rýma léčit?
Rýma netrvá déle než pár dnů. Pokud se tak stane, je dobré navštívit lékaře. Léčit ji lze snadno i svépomocí, máte-li jistotu, že se skutečně jedná o rýmu. U rýmy je dobré, podobně, jako u jiného typu nachlazení ležet, pít horký čaj a dodržovat jistá pravidla. Dále by nebylo na škodu chodit dříve spát. Jednak z toho důvodu, že se pořádně nevyspíte a jednak kvůli toho, že vám potrvá než usnete. Z léků se používají nosní kapky. Ty vám nos alespoň na pár minut uvolní.
Kromě čajů, ležení a nosních kapek můžete sáhnout i po bylinkách. U bylinek se zaměřte na ty, jež jsou vhodné na onemocnění rýmou. Je dobré si připomenout, že rýma patří mezi lehká onemocnění. Nemusí se tedy rýmy obávat. Při nejistotě ovšem navštivte lékaře. Ten vám sdělí, jestli se skutečně jedná o rýmu či nikoliv.