Pokud někdy nemáte chuť na žádné jídlo a nenapadají vás žádné myšlenky, čím by to mohlo být, pak je správné zaměřit se na barvy. Jestliže si říkáte, jak mohou barvy ovlivnit chuť k jídlu, budete velmi překvapení. Vliv barev na jídlo je natolik silný, až je to neuvěřitelné. Jaké barvy vám posilňují chutě a jaké naopak ne? Pojďme se na toto téma zaměřit v tomto článku.
Vliv barev na jídlo
Pokud přemýšlíte například nad žlutou kuchyní, ale nejste si doposud ještě jistí, že je to správná volba, můžete se uklidnit. Žlutá barva je odjakživa barvou chutě, takže se nemusíte bát toho, že by v kuchyni byla na obtíž, právě naopak. Jestli máte problémy, co se týče chutě k jídlu, žlutá barva je tou správnou volbou. Jde o barvu veselou a živou, podobně, jako například jemně červená nebo oranžová. Žlutá barva může v kombinaci s jinými barvami naladit správnou kuchyňskou atmosféru a vy tak budete mít o to větší chutě k jídlu. Vždy se soustřeďte na to, aby žluté barvy bylo více než té druhé.
Zavítali jste k netradičním interiérovým barvám, mezi které patří například modrá nebo fialová? Tady vás musíme přibrzdit. Tyto dvě barvy se do kuchyňských prostorů příliš nehodí. Svým způsobem by se dalo říci, že jste si vybrali barvy, které nejsou vhodné do žádných prostorů. Vraťme se ale ke kuchyni, se kterou souvisí i chuť k jídlu. Modrá a fialová barva chuť k jídlu nijak nepodporují, ale ani nevyvrací. Jestliže s jídlem nemáte potíže a rádi byste tyto barvy uvítali, můžete si je v menší míře do kuchyně aplikovat. Je důležité ale vědět, že byste to s nimi neměli příliš přehánět.
Hnědá barva nebo pouze doplňky?
Hnědé barvě se nedá tak úplně vyhnout. Je pochopitelné, že nebudete mít kuchyni vymalovanou na hnědo, ale doplňků nejspíš budete mít relativně hodně. Už jen z toho důvodu, že se dřevo stalo oblíbenou variantou. To platí i u talířků, které se dělají v těchto motivech. Je dobré vědět, že tato barva vás v žádném případě neomezuje. Nedá se ovšem říci, že by podporovala chuť k jídlu. Jinými slovy v kuchyni nevadí, zvlášť v momentě, kdy se jedná o talířky nebo dřevěné rukojeti u příborů. Rozhodně byste to s ní ale neměli přehánět, stejně tak, jako s modrou nebo fialovou barvou.
Hitem posledních let, převážně u žen se stala růžová barva. Růžová barva, podobně, jako hněda se spíše hodí na kuchyňské doplňky. Nejčastěji jste ji mohli vidět v retro setech, mezi které patřili například čajové nebo kávové sety. Móda se však vrací, a tak máte možnost opět nakupovat růžové doplňky. Jde o barvu něhy a lásky, a to platí i vůči jídlu. Opět je tedy dobré si ji pořídit a ani v nejmenším si nemyslete, že by chuť k jídlu nějak pohoršovala. Držte se ovšem pravidla, že všeho moc škodí. Vliv barev na jídlo je mnohem silnější, než si většina z nás myslí.
Klasická bílá barva?
Vliv barev na jídlo je velmi silný, což jste se měli možnost dočíst v předchozím odstavci. Bílá barva je klasikou mezi interiérovými barvami. O této barvě je dobré vědět, že chuť k jídlu nepodporuje ani z pár desítek procent. Pokud se pro bílou barvu rozmyslíte, měli byste ji doplnit výraznějšími doplňky. V této situaci vám může pomoct výše zmiňovaná žlutá barva, o které jsme psali jako první. Právě ta má možnost zachránit klasickou bílou a podpořit tak u vás chuť k jídlu. Vždy byste si měli stolovat v kuchyni, aby vliv barev na jídlo měl co největší efekt.
Úplným hitem posledních designerských let je černá barva. Většina lidí ji zná pod smutnou barvou, ale ve světě designu, co se týče bydlení, je na prvních pozicích. V oblasti jídla je nevhodná a chuť k jídlu spíše vyvrací, než aby ji podporovala.