Kojení má své výhody pro matku i pro dítě. Pokud možno je lepší dávat miminku mateřské mléko než umělé výživy. To samozřejmě neplatí, pokud má vaše dítě alergii na kasein. Musí se ale dodržovat správná výživa, aby se neublížilo dítěti. Mnoho žen si řekne, že a tom nezáleží, opak je ale pravdou. Všechno co sníte vy, má vaše novorozeně následně v mléku. Víte, jaká je ta správná výživa při kojení?
Výhody kojení
Děti, které jsou kojeny, mají nižší výskyt průjmů, cukrovky, alergií či obezity. V dospělosti pak mají tvrdší kosti, než děti nekojené. Nakonec má kojení také vliv na lepší duševní vývoj miminka. Z pohledu matky je kojení výhodné nejen finančně, ale má i ochranný vliv před rakovinou prsu a vaječníků. Matkám, které kojí, se rychleji navrací původní postava.
Výživa při kojení – energie a tekutiny
Celkový energetický příjem musí být navýšen, a to přibližně o 1500 – 3000 KJ. Množství navýšení záleží na tom, jak často a v jakých dávkách své dítě kojíte. Dále je navýšen také příjem tekutin. Mezi doporučené tekutiny patří voda, ovocné čaje, ovocně šťávy nebo mléko. Právě pití mléka je při kojení velmi podstatné. Mezi ty nevhodné patří alkohol, bylinné čaje, a kofeinové či chininové nápoje. Pokud dojde k dehydrataci matky, způsobuje to nižší tvorbu mateřského mléka.
Vhodné potraviny
Do svého jídelního lístku se nebojte přidat dostatek luštěnin, ryb a masa. Přidat můžete i vejce. Do každodenního stravování zahrňte i ovoce a zeleninu. Nezapomeňte však vyloučit citrusové plody, kvůli alergiím. Přednost dávejte celozrnným výrobkům.
Co naopak vyloučit?
Zkuste omezit, nejlépe však vyloučit uzeniny a sůl. Výživa při kojení nezahrnuje alkohol, kouření, konzervované potraviny a umělá sladidla. Omezte také sladkosti. Pokud si chcete jednou za čas dát zákusek, přemýšlejte nad tím, zda má pro vás nějaký přínos. Jednodušeji řečeno to znamená, abyste si vybrala takový, který má například spoustu ovoce nebo tvaroh.