Hydratace organismu je velmi důležitá, nejen v letním období. K dehydrataci může klidně dojít i v zimě, ale v horkých dnech je lidské tělo na nedostatek vody velmi háklivé. Dostatek tekutin je základ jídelníčku každý den. Víte kolik tekutin vypít a jaké jsou nejlepší? To si ukážeme společně s využitím vody v organismu.
Voda v lidském těle
Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik procent vody tvoří lidské tělo? Pokud ne, nebudeme vás napínat. Jedná se přibližně o 60 – 70 %. Tato procenta jsou orientační a s věkem voda v těle ubývá. Voda se v organismu schovává v buněčných membránách či mimo buňky.
Je důležitá zejména pro rozpouštění a vstřebávání živin. Dále vylučuje ven z těla odpadní látky formou moči. Je schopna v horkých dnech ochlazovat lidský organismus, a to převážně pocením. Voda má také mnoho dalších schopností, jako zvlhčování sliznice či udržování pružnosti kůže.
Dostatek tekutin – kolik vody potřebuje náš organismus?
Bez vody nepřežijeme již po několika málo dnech, proto je nutné dodržovat pitný režim. Hodnota příjmu tekutin je 250 ml vody na 10 kg váhy. Pokud tedy vážíte 70 kg, měli byste vypít 1,75 litů vody. V létě můžete vody vypít o něco více, protože dochází k častějšímu pocení, a tudíž i k větší spotřebě.
Vhodné nápoje
Co si budeme povídat, nejlepším zdrojem tekutin je právě čistá voda. Vhodné jsou také čaje a domácí ovocné šťávy. Zapomeňte na slazené a kofeinové nápoje, po nich budete mít akorát ještě větší žízeň. Můžete si jimi způsobit i onemocnění jako je cukrovka či obezita. Mléko a kávu nemůžeme do pitného režimu počítat. Jsou to nápoje, které způsobují zvýšené odvodňování organismu.
Nedostatek vody v těle
Jak jistě víte, dostatek tekutin je důležitý právě proto, abychom předešli dehydrataci. Jak se dehydratace projevuje? Je to jednoduché začíná to bolestmi hlavy, zamlženým viděním nebo pískáním v uších. Nedostatek vody způsobuje také zácpu, suchou pokožku, špatnou koncentraci či zvýšenou únavu.