Proleženiny jsou velice nepříjemné a nejčastěji napadají pacienty, kteří jsou odkázání dlouhodobě na lůžko. Pokud se to týká i někoho z vaší rodiny, měli byste se o tomto typu onemocnění informovat, abyste věděli, jak s pacientem jednat nebo co udělat, aby se mu následně ulevilo. V krátkosti jde o špatně hojící se a zároveň otevřené rány.
Proleženiny se špatně hojí
Proleženiny se dělí do tří hlavních skupin, dle náročnosti. Pokud se jedná o první fázi, pak už by měly být obavy na místě, ale na druhou stranu nemusíte ještě zoufat. Tato fáze je prozatím tou nejmírnější a kůže zde trpí spíše kvůli otokům a změnám barvy. Pacient ještě stav příliš nevnímá, pokud na porušené místo nesáhnete. V takovém případě může poškozená osoba cítit bolest. Druhá fáze už je komplikovanější a daleko bolestivější. Pacient může bolesti cítit i bez toho, aniž by se místa někdo dotýkal.
Kůže začíná pomalu, ale jistě odumírat. Neznamená to ale, že je odumřelá. V této fázi se začínají totiž tvořit puchýře a místo začíná více otékat. Místo rudé barvy, která se nachází u první fáze se napadená kůže zbarvuje do modra. Jak jsme vám psali výše, kůže začíná jevit první známky vážnější poruchy a svým způsobem začíná být poškozená. V takovém případě je nutné zahájit léčbu. To platí pochopitelné i u první fáze. Čím dříve je léčba zahájená, tím úspěšnější je její konec. Samozřejmě se mohou objevit potíže a možné komplikace, které celý proces ztíží.
Třetí fáze aneb seznamte se s proleženinami
Třetí fáze už je v tomhle směru kritická, protože kůže skutečně odumírá, čímž vznikají na místě hluboké a otevřené rány, které se špatně hojí. Kůže může být dokonce poškozená až ke kostem, což může vyvolat v člověku také různé záněty, které jak víte, jsou pro člověka nebezpečné, pokud se nezačnou léčit. V případě, že je budete ignorovat, mohou se záněty rozrůstat do celého těla a následně vyvolat otravu krve, která zpravidla končí smrtí. Proleženiny tedy neberte na lehkou váhu, jinak se mohou dostat až do této fáze. Opatrní buďte se záněty i u druhé fáze.
Proleženiny druhé fáze jsou také náchylné na záněty. Při odkázaní pacienta na lůžko je nutné neustále měnit polohy. Jestliže se pacient o sebe dokáže postarat sám, včetně pohybu, je doporučováno měnit polohu každých 30 minut, aby si odpočinula všechna zatížená místa. Kdyby pacient ležel několik dnů na stejném místě, byla by kůže oslabená, kvůli toho, že je váha na jednom místě. Mimo jiné nemůže zatěžovaná kůže volně dýchat, tak, jak by měla. Pacientovi se musí proleženiny ošetřovat a převazovat, jsou-li v ohroženějších stádiích. Je dobré jim ale předcházet pomocí tipů, které jsme vám napsali.
Závěrem pár slov
Hlavní prevencí i léčbou je tedy změna poloh a speciálně upravené a kvalitní lůžko, které je děláno právě těmto pacientům na mírů.