Pravidelný spánkový režim je důležitý proto, abyste nebyli další den unavení. Jakmile nebudete dostatečně odpočatí, můžete začít chybovat v práci, ve škole nebo také začnete být agresivní a protivní. Kvalitní spánek tedy dodržujte pravidelně každý den, abyste takovým věcem předešli.
Délka spánku podle věkových kategorií
U dětí by měl spánek tvořit většinu dne. Čím více děti rostou, tím méně spánku potřebují. Ukážeme si, jak dlouhý by měl být spánkový režim podle věkových kategorií.
- Kojenci – U kojenců je typické, že prospí většinu dne. Délka spánku je stanovena na 12 – 16 hodin denně.
- Děti (12 – 24 měsíců) – U takto malých dětí sice hodnota spánku klesá, ale pořád se točí okolo vysokých hodnot, a to 11 – 14 hodin denně.
- Děti do 5 let – Děti do 5 let spí přibližně 10 – 13 hodin denně. U těchto dětí je typický spánek po obědě.
- Děti od 6 do 12 let – Zde už se hodnoty přibližují dospělým osobám. Potřebná délka spánku je 9 – 12 hodin.
- Starší děti do 18 let – Mladiství by měli spát 8 – 10 hodin denně.
- Dospělí jedinci do 64 let – Zde je doporučená délka spánku 7 – 9 hodin denně.
- Starší osoby (65 +) – U starších osob délka spánku ubývá, nicméně je spánek stejně důležitý, a to alespoň 7 – 8 hodin denně.
Co se může stát při nedostatku spánku?
Nedostatek spánku s sebou přináší spoustu nevýhod. Některé jsme již zmínili v prvním odstavci. Další mohou být například kruhy pod očima, nevýkonnost, bolesti hlavy, slabost a únava. Tím že jsou lidé s nedostatkem spánku unavení, jsou zvyklí dávat si kofeinové nápoje či sladkosti, které je povzbudí. To ale může způsobit přibírání na váze a následnou obezitu.
Spánkový režim doprovázený pohodlím
Nejen délka spánku je důležitá, ale i kvalita. Hlavní je, aby v místnosti byla dostatečná tma. Toho docílíte pomocí žaluzií a závěsů. Pokud máte jen jedno z toho, může to mít na váš spánek vliv. Další důležitou věcí je matrace. Měli byste se cítit pohodlně. Na závěr je důležitá teplota. Nikdy nemějte v místnosti příliš teplo.