Alergie na roztoče v zimě může být daleko vyšší a horší než v létě. Pokud jste vyzkoušeli téměř vše a nic vám nepomáhalo, je potřeba se zaměřit na skutečný problém. Nemyslete si, že vám nějaké speciální produkty pomohou v tom, zahubit roztoče. Ano, máte pravdu, některých se zbavit sice můžete, ale myslete na to, že pokaždé tam většina z nich zbyde. Právě ti vám alergii zhoršují.
Alergie na roztoče v zimě se stupňuje
Spousta lidem se v zimním období uleví. Myslí si, že zimní období je nejlepším lékem proti alergiím, a to včetně již výše zmiňovaných roztočů. Bohužel tomu tak není, pravda je spíše na opačné straně. Některé alergie na vás skutečně v zimním období nedosáhnou, ale to se roztočů skutečně netýká. V zimním období jsme zvyklí trávit většinu svého času doma a ven jdeme pouze v případě, že jsme si domluvili nějakou akci nebo musíme do práce. I přesto se ovšem z většiny času snažíme vyhledávat právě domov. To je to, co bývá v konečném důsledku obrovským problémem.
Roztoči se nacházejí nejenom v peřinách, ale také i na jiných místech. Není se čemu divit, domácí podmínky, zvlášť v zimním období jsou pro ně ideální. Mají rádi převážně teplo, což během zimního období v domech opravdu je. Jejich potrava spočívá v odpadlých kožních šupinách. To je také jeden z důvodů, proč žijí zejména v peřinách. Zakoupit si můžete různé produkty specializující se na vzduch, včetně čističky vzduchu. Problém ovšem nastává v tom, že tyto produkty nejsou ani v nejmenším vhodné na roztoče. Jsou určeny pro jiné věci.
Co vám může pomoct?
Jedna z metod, která zní možná až neuvěřitelně je zvyk. Možná si teď budete říkat, že je to nemožné, ale věřte nám, že podle odborníků je tato možnost zařazena mezi ty vůbec nejlepší. Alergenová terapie vás naučí snášet své alergeny. Máte-li tedy alergii na roztoče, pomůže vám tato terapie i s tímto problémem. Nesmíte však počítat s tím, že si na alergii zvyknete během pár dnů. Hodně bude záležet na tom, jak se snažíte a jak silná jste osoba. Samozřejmě lze tuto terapii urychlit tím, že se zaměříte i na úplné maličkosti. Nemyslíme tím výše uváděné produkty.
Snažte se i v zimním období větrat. Nemusíte mít okno otevřené celé ráno nebo dopoledne. Stačí jej otevřít alespoň na 5 až 10 minut. I takto malý čas vám pomůže v tom, abyste se zbavili určitého množství roztočů. Jak jsme již říkali, mají rádi teplo. Mimo jiné jim dobře dělá i vlhko. Proč se jich nesnažit zbavit i touto formou? Když k tomu přidáte alergenovou terapii, máte relativně velkou šanci na to, v klidu usnout. Alergie na roztoče v zimě se dá řešit, jen musíte jít řešení naproti. Pomocí větrání jednak snížíte teplotu v místnosti a jednak tím i snížíte vlhkost v místnosti.
Najděte řešení v teplotě
V předchozích odstavcích jsme se zmiňovali o příliš vysokých teplotách v místnostech. Ty zarazíte kromě větrání také tím, že to nebudete přehánět s přetápěním. Udržujte místnost při teplotě 20 až 22 stupňů celsia. Budete-li mít v místnosti přes 25 stupňů celsia, výskyt roztočů se bude každou minutou zvyšovat. Dalším tipem je časté praní ložního prádla. I tento malý krok vám v tomhle směru pomůže, ačkoli se to nemusí na první pohled zdát. Častější praní ložního prádla, větrání a nepřetápění vede k tomu, že se počet roztočů bude pomalu, ale jistě snižovat.
Nemyslete si ovšem pořád, že se jich stoprocentně zbavíte. Tohoto kroku bohužel nelze dosáhnout. Pomocí výše uvedených tipů, včetně alergenové terapie dosáhnete toho, že se s tím naučíte žít. Mimo jiné budete mít pocit, že jste pro snížení výskytu roztočů udělali maximum, co jste mohli. Alergie na roztoče v zimě se dají opravdu řešit.