Atopický ekzém je zdravotní problém vyskytující se zejména u dětí. Neznamená to ovšem, že se atopický ekzém nemůže objevit také u dospělých osob. Ve výjimečných případech tomu tak může být. Je potřeba však vědět o tomto zdravotním problému více informací, včetně toho, jak jej léčit. Jestliže ale budete ve fázi, že si nevíte rady, pravidelnější návštěva lékaře je na místě.
Atopický ekzém
Atopický ekzém se řadí do kategorie kožních obtíží. Svým způsobem by se dalo říci, že se tento problém vyskytuje u dětí relativně často. V České republice si tímto problémem projde přibližně ¼ dětí, což je v přepočtu 25 %. Jak jsme ale psali v předchozím odstavci, postihnout může i dospělé osoby. Ty se tolik obávat ovšem nemusí, protože se to týká pouhých 5 % osob. Atopický ekzém je nepředvídatelný, někdy může být nemoc v klidovém stavu a jindy zase v nejhorším stádiu. Kromě samotné léčby je potřeba hlídat určité faktory, které mohou nastat.
V první řadě by vás každopádně měly zajímat příznaky. Víte, jak poznat atopický ekzém? Pokud ne, pak vám s tímto tématem poradíme my. Příznaky se ve většině případů liší podle věku nemocného. Pokud se bude tedy jednat o kojence, budou jeho příznaky s největší pravděpodobností jiné než ty u dítěte staršího věku. Podíváme-li se na příznaky u kojenců, těm hrozí tvorba červených skvrn, a to na rukou, nohou a obličeji. Mimo jiné je kůže suchá a podrážděná, což vede kojence k neustálému pláči. Je potřeba kojence hlídat před škrábáním. Tím by si samotnou nemoc ještě více zhoršili.
Jak je to s příznaky u starších dětí?
U starších dětí se může atopický ekzém objevit neuvěřitelnou rychlostí. V takovém případě se jedná o dohru atopického ekzému z dob, kdy bylo dítě kojencem. V druhé situaci se atopický ekzém objeví jakožto prvotní onemocnění. U dětí se vyrážka nebo červené skvrny mohou přesouvat i na zcela jiná místa. Nemusíte se však ničeho obávat, atopický ekzém většinou v pubertálním věku sám odstoupí nebo se alespoň zmírni. U dospělých osob patří mezi příznaky převážně velmi suchá kůže, která je ještě sušší než u kojenců. Kromě toho se skvrny mohou dotýkat nejenom obličeje, ale i krku, popřípadě hrudníku.
Po přečtení příznaků většinu lidí dále zajímají příčiny. Ty jsou u atopického ekzému neznámé. Ačkoli se nedá s přesností říct, co může za atopický ekzém, určité faktory nebo rizika existují. Mezi ně patří například genetika, kdy tímto problémem trpěl někdo z rodičů nebo prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Ovlivnit výskyt atopického ekzému může i samotné pohlaví. Je to zapříčiněno tím, že u žen je daleko vyšší riziko atopického ekzému než u mužů. V neposlední řadě se za onemocněním může vyskytovat také věk matky při porodu.
Co pomáhá proti atopickému ekzému?
Při této nemoci je potřeba ztlumit svědění, a to zejména u malých dětí, které nemůžete hlídat po celý den. Ztlumit svědění lze například léky ve formě antihistaminik. Ty jsou vynikající nejenom proti svědění, ale celkové alergii. Atopický ekzém se následně stáhne do přijatelného stavu. Pokud se jedná o vážnější případ, kdy jsou příznaky silnějšího rázu, můžete využít také kortikoidy, ale pouze ve formě mastí. Je-li atopický ekzém skutečně vážný, musí pacient navštěvovat specializované pracoviště, na kterém ho budou léčit pomocí moderních technologií.
Je důležité se také vyhnout těmto potravinám a nápojům. Některé z nich jsou určeny výhradně u dospělých osob, zatímco jiné jsou nejrizikovější u dětí. Dospělé osoby by se v první řadě měly vyhnout alkoholu a různým zrajícím sýrům, popřípadě uzeninám. U dětí je nejrizikovější potravinou čokoláda. Dále pak taktéž i sýry, které vaše dítě jí. Jak si můžete všimnou, více rizikovějších potravin mají dospělé osoby. Na závěr je důležité pokožku natírat speciálními krémy, aby svědění ustoupilo.