Chrápání je jistě nepříjemné pro každého z nás. Nezáleží teď přitom na tom, zda jste v roli chrápajícího nebo spolubydlícího. V některých případech mohou totiž své chrápání slyšet i ti, kteří jej uskutečňují. Závisí na tom, jak tvrdý máte spánek. Pokud o sobě víte, že chrápete a v momentě, kdy začnete tak se vzbudíte, je něco s největší pravděpodobností špatně. Co ovšem za tento problém může?
Chrápání je zdravotní i společenská obtíž
Mezi nejčastěji chrápající lidi patří skupina od 30 do 60 let. Pozor, neznamená to však, že se chrápání nemůže dostavit u mladších nebo naopak starších ročníků. Chrápat může prakticky kdokoli, a to i člověk, který běžně nechrápe. V tomhle případě se však může jednat čistě jen o společenský problém, kdy je buď to člověk hodně vytížený a tím pádem i unavený nebo opilý. Pokud jste po mejdanu nebo flámu a na oslavě jste vypili větší množství alkoholu, chrápání vás nemusí minout. Druhým případem je zdravotní problém, se kterým chrápání také souvisí.
Chrápete-li neustále, pak se může jednat nejenom o společenský, ale také zdravotní problém. Každopádně jedno je jisté, což jsme vám konec konců naznačovali i v předchozích odstavcích, chrápání zhoršuje kvalitu spánku jak lidem v okolí, tak samotnému člověku, který se tohoto procesu dopouští. Prvním tipem, jak přestat chrápat je správná poloha. V té byste rozhodně neměli být na zádech. Pokud by se tak stalo, je vyšší pravděpodobnost, že se u vás v danou noc chrápání dostaví. Předejít mu můžete právě boční polohou. Vaše tělo si tak uleví.
Dodržování pitného režimu
Další prevencí při cestě, jak se zbavit chrápání je dodržování pitného režimu. Jakmile dojde k tomu, že máte tzv. sušák nebo vysušená ústa, vaše vnitřní části se mohou začít svým způsobem na sebe lepit, což následně vede k tomu, že začnete chrápat. Dodržujte tak pitný režim, který se u dospělých osob pohybuje v rozmezí od 2 do 3 litrů za den. Jen malé varování, v případě, že chodíte pravidelně sportovat nebo vykonáváte jinou fyzickou zátěž, váš pitný režim by měl být poněkud vyšší. Nebojte se v téhle situaci zvýšit váš příjem vody až o 1 litr.
Mezi další potíže v chrápání patří neuklizená místnost, s čímž souvisí převážně prach. Prach v místnosti má celkově velmi negativní vliv na vaše zdraví. Pokud si tedy budete častěji uklízet a dodržovat k úklidu také dva předchozí body, šance na chrápání se rázem sníží. Záleží ovšem čistě jen na vás, zda se samotného problému chcete zbavit či nikoli. Samozřejmě menším bodem je alkohol, o kterém jsme vám psali. Ten vyvolává chrápání i u lidí, kteří běžně nechrápou. Je to zapříčiněno převážně větším množstvím této tekutiny.
Sprchování před spánkem
Věděli jste, že pozitivní účinky proti chrápání může mít i sprcha. Jestliže sprchu chcete vyzkoušet, pak se zaměřte zejména na teplejší vodu. Právě ta zbavuje a zároveň snižuje riziko chrápání. Máte-li čas a chuť, pojistit si to můžete vanou. Tu ocení především ženy, které raději vyhledávají tento druh koupání. V neposlední řadě lze používat i nosní sprej. Ten se ale nesmí používat každým dnem, protože nese jistá rizika pro váš nos. Jestliže si nosní sprej zakoupíte, používejte ho maximálně jednou za týden, v opačném případě můžete nosu nejenom ublížit, ale také si i na daný produkt natolik zvyknete, že vám již pro příště nepomůže.
Nebude-li u vás fungovat žádná z těchto rad, zajděte si ke svému lékaři. Ten by vám měl být ochotný poradit, jak se zbavit chrápání nebo ho alespoň z větší části omezit. V momentě, kdy to bude nutné vás pošle k jinému lékaři, který s vámi vše probere dopodrobna. Dá vám jak léky, tak i tipy, kterých byste se měli v první řadě držet.