Darování krve patří mezi nejjednodušší procesy, pomocí kterých můžete pomoci druhým lidem. Pokud hodláte podstoupit darování krve, může jeden takový odběr zachránit až několik životů. Jestliže jste vyhodnotili, že má tento čin opravdu pozitivní smysl, proč do toho nejít? Nemusíte se navíc bát toho, že by se jednalo o příliš bolestivý zákrok. Při odběru jste na lehátku a vše probíhá prostřednictvím profesionálů.
Darování krve
V momentě, kdy se rozhodnete darovat krev, je potřeba se předem na transfuzní stanici objednat, abyste měli jistotu, že s vámi počítají. Pokud byste tak neučinili, riskujete plný stav a zbytečně ztracenou cestu. Vše má jistá pravidla, o kterých vám povíme v následujících větách. Tato pravidla byste měli bezpochyby dodržovat, ať je vaše krev kvalitní, jinak vás mohou odmítnout. Jakmile budete mít objednaný termín, první pravidla přicházejí už před samotným odběrem, a to v podobě 24 hodin. Víte, co máte dělat ve chvíli, kdy bude do vašeho odběru zbývat 24 hodin?
Pokud do vašeho odběru zbývá 24 hodin, snažte se maximálně dodržovat pitný režim. Ten je ovšem důležitý i po odběru, nejenom před. Většina lidí si to v danou chvíli neuvědomí a za celý den vypijí maximálně dvě skleničky vody. Při nedostatečném pitném režimu riskujete kolaps, protože vaše tělo nebude připraveno na takový nápor, během kterého vám budou odebírat krev. I přes to, že je odběr krve jednoduchým procesem, mohou se přihodit určité komplikace. Prvním pravidlem je tedy dodržování pitného režimu. Tím zvyšujete tzv. svou odolnost při odběru a kvalitu.
Otázka ohledně jídla
Darování krve má pravidla, to už víte z předchozího odstavce, ve kterém jsme vás seznámili s pitným režimem. Pokud ale chcete darovat krev, musíte přizpůsobit tomuto úkonu také i jídlo, a to jeden den před činností. Tady platí, že byste měli vynechat veškerá tučná jídla, smažené pokrmy, smetanu, máslo a další podobná jídla. V žádném případě se nesnažte konzumovat jídla s obsahem alkoholu, to stejné platí i z pohledu pitného režimu. Alkohol rozhodně není vhodným nápojem. V neposlední řadě nesmíte vykonávat příliš náročnou fyzickou aktivitu. I ta může mít negativní účinky.
Nastal den D a čeká vás odběr? V první řadě se musíte zaregistrovat do kartotéky, aby o vás měli celkové záznamy. Jakmile máte registraci hotovou, čeká vás následně krátký dotazník a souhlas, že vaše krev bude využívaná pro lékařské účely. Souhlasem zároveň stvrzujete i provedení samotného odběru. Součástí souhlasu je fakt, že nejste nebezpečnou osobou, co se týče přenosných infekčních onemocnění. Zapotřebí je také provedení lékařské prohlídky, jestli můžete nebo nemůžete krev darovat.
Co dělat po odběru a jaké jsou podmínky?
Po odběru musíte opět dodržovat pitný režim. Taktéž byste se měli vyhnout fyzické aktivitě, aby se vám případně neudělalo špatně. Pokud budete mít pocit, že vám není dobře, raději si sedněte či vyhledejte lékařskou pomoc. Darování krve není ovšem úplně pro každého, protože musíte splnit několik faktorů, mezi které nepatří jen kvalitní krev a zdraví, ale také i jiné údaje. Jestliže nevíte, jaké údaje patří k těmto podmínkám, pojďme se na to společně podívat. Většina z těchto údajů jsou zcela logické a dotýkají se nejenom věku, ale i hmotnosti.
V oblasti věku musíte splňovat plnoletost. Maximální věk je však omezen na 65 let. Dále musíte vážit více než 50 kilogramů. Pokud tyto údaje nebudete splňovat, transfuzní stanice o vás neprojeví zájem. Darovat krev lze pouze 2x ročně, není-li vám více než 21 let. Po dosáhnutí 21 let můžete darovat krev až 4x ročně, zatímco ženy jen 3x. Možnost jednorázového darování se bude odvíjet od toho, jakou hmotnost má dárce. Přibližně se odběr pohybuje v rozmezí od 650 do 850 ml krve. Jedná se o jedny z nejdůležitějších informací, o kterých byste měli před úkonem vědět.