Doba se neustále mění. Řeč je i o dětech. Ty tráví mnoho času na mobilních telefonech, počítačích nebo u televize. Právě to může mít negativní dopad na jejich psychiku. Zvlášť ve chvíli, kdy na počítači nebo mobilním telefonu hrají hry, které nejsou určeny pro ně. Psychika dítěte by měla být na prvním místě. Je dobré se zajímat o to, co vaše dítě dělá a jak se cítí.
Elektronika ovlivňuje psychiku dítěte
Dnešní doba je složitá. Internet dává dětem možnost se zdokonalovat. Zároveň však může být narušená psychika dítěte. Rodič totiž nemá ponětí o tom, co jejich dítě na těchto zařízení po celou dobu času provádí. Pokud si myslíte, že se věnuje čistě jen učení, jste na omylu. Dítě rádo hledá a zkoumá nové věci. Je to pochopitelné, protože si musí osahat nové věci. Převážně dnešní doba je zrychlená, a tak děti získávají takové zkušenosti, o kterých nemají dospělí ani sebemenší ponětí. Zakázat mobilní telefon nebo počítač dítěte prakticky nemůžete.
Mobilní telefon má vaše dítě také z toho důvodu, aby vám mohlo kdykoliv zavolat. Počítat používá k různým činnostem, jež je potřeba splnit ve škole. Zejména v koronavirové době, kdy probíhá na počítači výuka. Jak ovšem tato zařízení ovlivňují psychiku dítěte? Odborníci zkoumají, jaký vliv má elektronika na psychiku děti. Podle několika odborníků časté a dlouhodobé používání elektroniky u dítěte může narušit strukturu mozku. Kromě toho se snižuje jejich IQ. Neumí komunikovat s ostatními z očí do očí a ztrácí zájem o jakékoliv jiné činnosti, které by se netýkali elektronických zařízení. V neposlední řadě se zhoršuje u dětí díky elektronice soustředěnost a paměť.
Jak předejít výše uvedeným problémům?
K problémům může dojít tehdy, bude-li vaše dítě trávit na mobilních telefonech, tabletech nebo počítačích více než sedm hodin denně. Jak tedy výše uvedeným problémům předejít? Je potřeba dětem stanovit jistá pravidla. Tato pravidla se týkají i času. Dítě by mělo na elektronických zařízeních trávit maximálně dvě hodiny denně. Snažte se je motivovat do jiných činností.