Lidské tělo potřebuje dostatečné množství minerálních látek. Pro nás jsou velmi důležité, protože si je tělo nedokáže vytvořit samo. Víte, jaké minerální látky ve výživě můžete najít? To si ukážeme v dnešním článku. Kromě potravin, nacházíme minerální látky i ve vodě. Každý prvek má své schopnosti. Chcete vědět jaké?
Minerální látky ve výživě
Hořčík je důležitý pro náš organismus, a to z toho důvodu, že působí proti stresu. Dále pak působí jako antioxidant a má protizánětlivý účinek. Jeho nejdůležitější role je vyrovnávání nervového systému. Kde ho můžeme najít? Nejvíce hořčíku se nachází v banánech, máku či kakau. Co může způsobit nedostatek? Pokud máte v těle málo magnesia, dochází k častým bolestem hlavy, únavě nebo také častým křečím.
Kalcium – vápník
Vápník je podstatný pro vaše kosti a zuby. Tento fakt je obecně známý. Víte, k čemu dále slouží vápník? Má vliv na svalovou činnost a srážlivost krve. Nalezneme jej v mléku a mléčných výrobcích. Hodně obsahu vápníku je také v tvrdém sýru a máku. Nedostatek má vliv na únavu a křeče.
Jód
Jód je u nás přidáván do soli. Také jej najdeme v mořských rybách. Pokud ho máte ve stravě málo, dochází k poruchám štítné žlázy.
Železo jako stopový prvek
Železo je v lidském organismu v podobě feritinu. Nedostatek tohoto prvku způsobuje onemocnění jménem anémie. Pokud máte anémii nebo čistě jen nedostatek železa, budete mít studené a neprokrvené ruce. Mnohdy dochází až k modrání končetin. Nejvíce železa obsahuje červené maso, kvasnice a luštěniny.
Zinek
Zinek jistě bude znát každá žena. Je totiž dobrý pro vaše nehty a vlasy. Pokud ho máte málo, dochází k lámavosti nehtů a také nadměrnému padání vlasů. Zinek obsahují semínka, klíčky a oříšky.
Draslík neboli kalium
Draslík ovlivňuje váš srdeční rytmus a pocení. Nedostatek způsobuje právě již zmíněné poruchy srdečního rytmu. Velké množství draslíku je v bílých fazolích, mandlích, rozinkách, špenátu a sušených švestkách.