Otrava krve patří mezi vážné stavy, kdy může dojít až k usmrcení. Jinými slovy se během tohoto stavu objevují v těle bakterie, které zde nemají co dělat. Kromě toho jich je v těle ale více, než si dokážete představit. Pokud o otravě krve nic nevíte, pak byste tento článek neměli ani v nejmenším opouštět, protože je důležité vědět, jak se máte zachovat.
Otrava krve
Otrava krve může být vyvolána několika příčinami. Od AIDS, přes diabetes, infekci močových cest až po zápal plic. Příčin je ovšem daleko více, na druhou stranu ty, které jsme vám zmínili patří mezi ty nejčastější a nejzávažnější. Při procesu otravy krve se tělo snaží bránit všemi dostupnými prostředky, čímž se ohrožuje na celkové imunitě. Právě z tohoto důvodu je otrava krve životu velmi nebezpečná a může dojít až k usmrcení, což jste se konec konců mohli dočíst i v předchozím odstavci. Jestliže nevíte, jaké jsou příznaky otravy krve, rádi vám je popíšeme.
Mezi příznaky patří v první řadě například zimnice, otřesy nebo horečka. Otřesy se v tomto případě myslí třepavý stav, kdy se osoba nedokáže dostat do klidového režimu, protože je v dané chvíli ovládaná otravou krve neboli jejími příznaky. Dále je nutné hlídat tepovou a srdeční frekvenci, ta se totiž otravou krve výrazně zvyšuje. Už tento fakt je životu nebezpečný a příznaky patří mezi nejzávažnější vůbec. V neposlední řadě se člověk cítí unaveně a u některých pacientů dochází k nevolnostem nebo zvracení.
Jak se dá průběh otravy krve léčit?
Léčba by měla být zahájená okamžitě, jinak může dojít ke zhoršování celkového stavu. Pokud se k osobě dostanete později, měli byste znát její skutečný stav, protože podle něho se samotná léčba odvíjí. V případě, kdy je stav skutečně vážný a rozšiřuje se neuvěřitelně rychle, může naopak docházet ke sníženému tlaku a zvyšujícímu se pulzu. Takový stav je skutečně vážný a pacient by měl být okamžitě odvezen na specializované pracoviště a oddělení, mezi které patří například JIP. Jestliže by se mu nedostalo pomoci, dochází k nepříjemným šokům.
Mezi důležité léky patří antibiotika. Ty se pacientovi podávají pravidelně, aby se udržoval jeho stav v klidné míře. Antibiotika se také podávají nitrožilně, a to ve vyšších nebo dostatečných dávkách. Vše je vypočítáno odborníky, podle několika faktorů, které se zjistí během vyšetření pacienta. Vyhledat lékaře musíte už ve chvíli, kdy na sobě pociťujete jisté změny. Ať už se jedná o zimnici, třepání nebo horečku. Rozhodně nic nepodceňujte nebo nemyslete si, že se vše ustálí a vrátí do normálu. V opačném případě riskujete své vlastní zdraví.
Otrava může napadnout kohokoli
Na závěr je dobré zmínit, že otrava krve může opravdu napadnout každého, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Když se vrátíte k předchozím odstavcům, zjistíte důvody, které vedou k tomu, že se tento stav začne u pacienta projevovat. Mimo ně je potřeba vědět, že i obyčejné zranění nebo tetování může otravu krve přivolat.