Pokud se zajímáte o různé onemocnění nebo nákazy z důvodu, že jim chcete předejít a ochránit tak svou rodinu, je potřeba v první řadě vědět, co různé nákazy nebo onemocnění znamenají. Podíváme-li se na ptačí chřipku, pak už nás napadne hned několik tipů, o čem by tato nákaza mohla být. Jak už totiž samotný název napovídá, jde o onemocnění ptáků. Ptačí chřipka v Česku po několika letech znovu udeřila.
Ptačí chřipka v Česku
Ptačí chřipka, jak jste si mohli všimnout v předchozím odstavci, je onemocnění ptáků. Zapříčiněno je převážně chřipkovými viry typu A. Právě tyto viry napadají zejména ptáky. Neznamená to ovšem, že se ptačí chřipka nemůže dotknout také savců. Existují potvrzené studie, kdy ve výjimečných případech se toto onemocnění dotklo i jiných zvířat. Pro nás lidi může být velmi nebezpečné, a tak je potřeba vědět, co v takovém případě dělat. Mimo jiné jste si mohli všimnout, že se ptačí chřipka vrátila zpátky do České republiky. Naposledy tady byla přibližně před třemi lety, kdy si vyžádala několik obětí.
Z důvodu objevení v České republice je ptačí chřipce věnována zvýšená pozornost a není se čemu divit. Vrátíme-li se do historie, poprvé se lidé mohli s touto nákazou setkat už v roce 1878, kdy byla objevena a spatřena v Itálii. V té době se ovšem nákaze nepřezdívalo ptačí chřipka, ale ptačí mor. Ve své podstatě šlo ale o stejnou nákazu, na jakou můžeme narazit v dnešní době. Dnes lze ptačí chřipku vidět téměř po celém světě, protože volně žijící ptáky zkrátka nelze uhlídat. To je také jeden z důvodů, proč se ptačí chřipka objevila znovu v České republice.
Kde se můžete s nákazou setkat?
Možná vás bude zajímat, kde se ptačí chřipka v Česku objevila. Podle státní veterinární správy, která má na starosti veškerá zvířecí onemocnění a nákazy se ptačí chřipka objevila v malochovu drůbeže, a to konkrétně v menší obci Štěpánov nad Svratkou. Tato obec leží v Kraji Vysočina. Co se týče přenosu na člověka, není se prozatím čeho bát. Dle odborníků by virus neměl být na lidi přenosný. I přes to je ovšem opatrnost na místě. Dále se ukázalo, že nákazu do malochovu drůbeže s největší pravděpodobností přitáhli volně žijící vodní ptáci, kteří se v okolí tohoto areálu pohybují.
Podíváme-li se na další statistiky v oblasti malochovu, který se nachází v obci Štěpánov nad Svratkou, zemřelo po uplynutí pár dnů 6 slepic z 12. Ptačí chřipka se rovněž dotkla i několika kachen. Ty jsou však zatím mimo ohrožení života. Momentálně se pracuje na různých vyšetřováních a předběžných opatřeních, která by měla malochov navrátit zpátky do původního stavu. Slepice, které ptačí chřipku nepřežily byly odeslány do Prahy, kde se na ně podívá státní veterinární ústav. S jistotou se ovšem může potvrdit, že se skutečně jednalo o ptačí chřipku.
Shrnutí v kostce
Jak jsme uvedli v předchozích odstavcích, ptačí chřipka se v České republice objevila po třech letech. V minulosti v Česku způsobila nemalé obtíže všem chovům, bez ohledu na to, zda se jednalo o malochovy či velkochovy. Jak bude nákaza probíhat nikdo neví, veterinární správa však varuje před dalšími nákazami. Právě proto je dobré provést různá opatření, která se týkají převážně volně žijících ptáků. Ti by mohli být největší hrozbou pro chovná zvířata. Ptačí chřipka je nebezpečnou virovou nákazou, která se týká převážně krůt, vodní drůbeže, holubů, kura domácího nebo exotických ptáků.
Neznamená to ale, že se ptačí chřipka nemůže dotknout jiných druhů ptáků nebo zvířat, která nemají s ptactvem nic společného. Je tedy dobré být neustále na pozoru, to platí zejména pro majitele různých chovů. Ti riskují především ztrátu svých zvířat. Škoda by se následně mohla vyšplhat i do neuvěřitelně vysokých částek.