Tepová frekvence při sportu je velmi důležitá, pomocí kvalitního měření docílíte také kvalitního tréninku. Nejprve si prozradíme, co si pod tímto pojmem máte představit a jak by měla vypadat klidová tepová frekvence. Teprve poté se podíváme na tepovou frekvenci u sportovců. Následujte nás.
Tepová frekvence při sportu
Tu je bezesporu dobré znát. My se teď však podíváme na to, co to ta tepová frekvence vůbec je. Jestliže o tomto pojmu nic nevíte, pak bude pro vás obtížné docílit správného tréninku. Tepová frekvence je hodnota, která udává počet tepů za jednu minutu. Jde o hodnotu týkající se vašeho srdce. Je dobré vědět nejenom správnou tepovou frekvenci při sportu, ale také v klidovém režimu. Pravidelná kontrola vás tak může ujistit v tom, že jste skutečně zdravý/á.
Na tepovou frekvenci existují dnes chytré hodinky, a pokud sport berete skutečně vážně, je nejvyšší čas si jedny z nich pořídit. Nemusíte do nich investovat příliš vysoké částky. Jakmile umí vámi vybrané hodinky sledovat tepovou frekvenci, máte vyhráno. Pojďme se podívat na klidovou tepovou frekvenci. Ta by se podle tabulek a norem měla pohybovat v rozmezí od 60 do 75. Jestliže ovšem sportujete často, lze docílit také nižších hodnot.
Sportem ke zdraví
Tepová frekvence u cvičení nebo tréninku vyskočí výrazně nahoru, nemusíte se ovšem ničeho obávat. Tato hodnota se určité hranice drží opravdu velmi krátce, jakmile se uklidníte, vše se vrátí do normálních kolejí. Musíte myslet na to, že své tělo vystavujete zátěží, takže vám musí být jasné, že podle toho budou také vypadat hodnoty.
U tohoto procesu nejde o to, zda jste zkušený sportovec nebo začátečník. Tepová frekvence při sportu je pokaždé stejná a vypočítává se z maximální hodnoty, od které následně odečtete svůj věk. Maximální tepová frekvence u žen dosahuje čísla 226 a u mužů poté 220. Jakmile odečtete od této hodnoty věk, dosáhnete své tepové frekvence při vykonávání zátěžového tréninků.