Mnoho z vás jistě už tento pojem slyšelo a možná i víte, co znamená. Víte ale jak přesně vypadá? Ukážeme vám to pěkně popořádku. Začneme tím, k čemu je výživová pyramida dobrá. Říká nám, jak by měl vypadat váš stravovací režim. Ukazuje, co je vhodné jíst často a naopak co jíst méně. V dnešní době to je velmi důležité, a to z důvodu nárůstu civilizačních onemocnění.
Výživová pyramida – jak z ní můžeme číst?
Pyramida zdravé výživy má klasický trojúhelníkový tvar. Je rozdělena do několika pater, a to konkrétně do čtyř. S tím souvisí množství konzumace daných potravin. Úplně spodní patro ukazuje jakousi základnu. To znamená, že potraviny v tomto patře je nutné konzumovat nejčastěji. Postupně se konzumace snižuje a v posledním, a to nejvyšším patře se nachází potraviny, které se konzumují pouze výjimečně.
Výživová pyramida je dále rozdělena na levou a pravou část. V každém patře se potraviny čtou z leva doprava. Potraviny, které jsou v daném patře více vlevo, jsou vhodnější než ty, které jsou vpravo.
První patro – základ pyramidy
V tomto patře se nachází voda, zelenina, ovoce, luštěniny a celozrnné výrobky. Tyto potraviny je nutné jíst několikrát denně či týdně.
Druhé patro pyramidy výživy
Zde se objevují ryby, brambory, těstoviny a ovesné vločky. Naleznete zde například i zdravé tuky. Tyto potraviny se také konzumují několikrát týdně.
Třetí patro – potraviny bohaté na bílkoviny
Potraviny třetího patra je také nutné do svého jídelníčku zařadit. Jsou zde mléčné výrobky a mléko, libová masa či vejce.
Čtvrté patro – nejméně častá konzumace
Potraviny, které se zde nachází, se konzumují pouze výjimečně. Lze zde nalézt alkohol, sladkosti, uzeniny či moučníky. Spadají sem i slazené nápoje, brambůrky a tyčinky. Právě potraviny v této kategorii způsobují nárůst civilizačních onemocnění, a to konkrétně cukrovky, obezity či vysokého cholesterolu a krevního tlaku. Čím méně těchto potravin budete jíst, tím lépe vzniku onemocnění zamezíte.