Myomy jsou nezhoubné nádory, které děsí každou ženu a pochází převážně ze svaloviny, která se nachází na děloze. Myomy se mohou u žen objevit buď to po jednom nebo rovnou i naráz, a to ve větším počtu. Co se týče velikosti, tady se myomy opět dělí do více skupin. Ty nejmenší mají sotva pár milimetrů, ty větší mohou mít ovšem i několik centimetrů. Proč ale vznikají není doposud zcela vyjasněné. Myom je tedy v kostce nezhoubný nádor.
Myom je nezhoubný nádor
I přes to, že má většina žen z myomů strach, nebezpečné nejsou, alespoň v oblasti ohrožující na životě. Neznamená to však, že byste si měla oddychnout a tyto problémy neřešit. Myomy mohou totiž nějaký ten zdravotní problém způsobit. Podle doktorů se nezhoubné nádory tohoto typu objevují převážně u žen, které kouří nebo pijí alkohol ve větším množství, než je obvyklé. Dále se ale může myom objevit i u žen, které mají potíže s obezitou a s nedostatkem potřebných vitamínů, které naše tělo skutečně vyžaduje.
Jak jsme uvedli v předchozím odstavci, myomy neohrožují ženy na životě. Ve středním věku ovšem mohou nezhoubné nádory u žen způsobit bezdětnost. Jinými slovy pak žena už nemusí otěhotnět. Je tedy dobré brát na to ohled, ačkoli jsou nejohroženější skupinou ženy středního věku, opět se mohou objevit výjimky. Opatrná by měla být zkrátka každá žena. Příznaky nemusí být vždy viditelné. Záleží na tom, jak rychle samotný myom roste. Pokud roste rychleji než u jiných žen, mohou se určité příznaky objevit. O nich si více povíme v dalším odstavci.
Příznaky myomu
Mezi hlavní příznaky patří krvácení, a to mimo menstruační cyklus. Většina žen tento fakt ovšem ignoruje, zvlášť v momentě, kdy se mimo menstruační krvácení objevilo poprvé. Rozhodně není dobré krvácení ignorovat a myslet si, že to samo ustoupí. Takové problémy by se měly bezesporu včas řešit. Dalším příznakem je bolest během menstruace. Opět téměř nepoznaný příznak, protože bolestmi trpí většina žen. Třetím příznakem je pak problém se samotným bříškem. To může náhle zvětšit svůj objem. Jak jsme uvedli v předchozím odstavci, největším problémem je však bezdětnost.
Pacientka i přes veškerou snahu se svým přítelem nebo manželem nemůže otěhotnět. Její potíže se mohou začít projevovat také po psychické stránce. Ať už je příznak jakýkoli a vy máte pocit, že je myom vaším problémem, měla byste to řešit okamžitě. Možná vás uklidnil bod, kde jsme napsali, že se nejedná o potíže životu nebezpečné, ale na druhou stranu určitě chcete být zdravá a také se tak cítit. Kromě toho, jestliže jste ve středním věku potkala přítele, se kterým chcete mít děti, pak byste o to více měla svůj problém řešit.
Léčba nezhoubných nádorů
Chirurgická operace se dělí na dvě části. U té první dochází k odstranění myomu, přičemž je ale děloha zachována. To je, jak můžete sama vidět, ta lepší varianta. Do druhé chirurgické operace se řadí odstranění nejenom myomu, ale také i dělohy. Ještě před tím, než půjdete na operaci vám budou lékaři podávat prášky a léčit vás pomocí nich. Ty ovšem pouze zabraňují tomu, aby myomy dále rostly. V některých případech se to ne úplně daří. Na druhou stranu jsou prášky relativně silné, takže to přinejmenším pomůže alespoň omezit jejich růst.
Jestliže jste těhotná a objevily se u vás myomy, měla byste být na pozoru. Myomy v těhotenství daleko rychleji rostou a mohou být pro plod nebezpečné. Rozhodně je nesmíte ignorovat a myslet si, že nejsou životu nebezpečné. To je pravda, ale pouze pro vás. Nejohroženější skupinou jsou ženy v prvním trimestru, u nich se může objevit i samovolný potrat. Pokud jste v druhém nebo třetím trimestru, tam by vás už myomy neměly nijak ohrožovat. I přes to je dobré být na pozoru.