Spalničky patří mezi další infekční onemocnění, které je ovšem na rozdíl od těch ostatních velmi nakažlivé, takže se může šířit neuvěřitelně vysokou rychlostí. Za spalničky může především virus paramyxovir, který toto onemocnění u lidí odstartuje. V dnešní době je většina lidí proti spalničkám očkovaných, takže se skutečně vyskytuje pouze v malém množství případů. Rozhodně ale na to nespoléhejte.
Spalničky se mohou stále u pár jedinců objevit
Vzhledem k tomu, že do České republiky míří i lidé ze zahraničí nebo se zde mezi námi vyskytují jedinci, kteří očkování nepodstoupili, mohou se čas od času spalničky u některých z nich objevit. Následně se můžou začít objevovat první zdravotní potíže, za které spalničky mohou. Mezi ně patří například oslabení organismu nebo různé záněty. Co se týče zánětů, tady zařazujeme zejména zánět středního ucha nebo zánět mozku. Dále pak mohou spalničky za zápal plic. Ať už spalničky vyvolávají jakékoli zdravotní komplikace, měli by se včas léčit, jinak mohou být skutečně nebezpečné.
Zdravotní komplikace se především objevují u slabších osob, které nemají dostatečně silnou imunitu. Další ohroženou skupinou jsou malé děti, u kterých se imunita teprve vyvíjí a tím i celé tělo. Nejsou na spalničky zkrátka připravení, takže jim toto onemocnění může relativně hodně ublížit. Musíte si tedy na to dávat pozor, zvlášť rodiče, kteří doma pečují o malé děti. Jakmile se spalničky jednou objeví, člověk je poté proti nim celoživotně imunní. To stejné platí i v momentě, kdy člověk podstoupí očkování. I po něm se stává imunní na celý život.
Příznaky spalniček
I u tohoto onemocnění se příznaky shodují s jinými nemocemi, které se také mohou projevovat převážně u malých dětí nebo osob, které nejsou očkovány nebo imunní. V první řadě se u spalniček může objevit horečka, která je doprovázená také bolestmi v krku. Následně se příznaky stupňují až do té fáze, kdy se u nemocného člověka objeví kašel, popřípadě rýma. Přece jenom jsou příznaky v něčem odlišné. Máte-li podezření na spalničky, podívejte se nemocné osobě do dutiny ústní, tam by se totiž měli začít po čase objevovat bílé pupínky.
Ty lze poznat i jako laik bez toho, aniž byste měli vystudovanou medicínu. V neposlední řadě jsou spojivky rudé, čímž dochází k tomu, že mohou dotyčného pálit. Po uplynutí pár dnů se vyrážka začne objevovat také na těle. Ze začátku je vyrážka červená, ovšem postupem času začne měnit barvu. Jako první se vyrážka objeví na obličeji, tím to ale neskončí. Vyrážka se postupně rozšíří po celém těle. Vyrážka se rozrůstá postupně, nikdy nepřeskakuje z místa na místo. Jde o jeden ze signálů, jak poznat spalničky.
Léčba spalniček a co pacientovi pomáhá?
Pacientovi se musí snižovat teplota, to se dá provádět několika způsoby, od obkladů, až po podávání léků. Samozřejmě s léky je potřeba se poradit s lékaři, aby nedošlo k dalším zdravotním problémům, například kvůli alergiím. Dále je zapotřebí zajistit pacientovi dostatečné množství tekutin, to znamená, že by nemocný měl dostávat přinejmenším povinnou denní dávku vody. Není ovšem od věci přísun tekutin o pár procent zvýšit, ale nic by se rozhodně nemělo přehánět. Pitný režim je potřeba doplňovat v intervalech, nikoli pít velké množství vody naráz. Tím se poškozují ledviny.
Jestliže v kontaktu s nakaženou osobu byli také lidé, kteří nemají očkování, měli by podstoupit vakcínu, která může prvotní příznaky zneškodnit nebo je alespoň snížit. V případě, že tak budou nakažené i ostatní osoby, jejich léčba bude kratší. Nemocné osoby by také měly konzumovat vitamín A, který napomáhá při léčbě spalniček. U léčby je také důležité chránit části těla, které se týkají onemocnění. Mezi nimi jsou například oči, které mohou pacienta štípat, až nepříjemně bolet. Člověk by se tedy měl vyhnout silnému světlu, počítači a podobným zdrojům světla.